
Jogerősen tíz hónap felfüggesztett fogházbüntetésre ítélt a másodfokon eljáró Csongrád Megyei Bíróság egy román állampolgárt, akinek hússzállító teherautójában november elején mintegy tízezer védett madár tetemére találtak a nagylaki határrendészek - tájékoztatta a megyei bíróság elnökhelyettes szóvivője a szerdai döntésről a Vásárhelyi Hírek Szerkesztőségét.
Cseh Attila hozzátette, hogy ezzel a bíróság megváltoztatta az első fokon eljáró Makói Városi Bíróság ítéletét.
A Makói Városi Bíróság november 7-én természetkárosítás bűntettében bűnösnek mondta ki a vádlottat, ezért tíz hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte. A vádlott és védője enyhítésért fellebbezett.
Mint arról írtunk, D. Constantin-Mugurel 2011. november 4-én 19 óra körüli időben a Nagylaki Határátkelőhelyen lépett a Magyar Köztársaság területére az általa vezetett tehergépjárművel. Az eljáró határrendész a tehergépjármű alapellenőrzése során, annak rakteréből 28 dobozban összesen 11.426 madártetemet talált. A madártetemek 22 olyan madárfajhoz tartoztak, melyek mindegyike Magyarországon védettnek minősül (többek között mezei pacsirta, barázdabillegető, kalandpacsirta, fürj, fenyőrigó, füstifecske, kék cinege, mezei veréb, léprigó, búbos pacsirta, stb.). A madarak egyedenkénti természetvédelmi értéke 10 ezer forint, a fürjé pedig 50 ezer forint. A vádlott összesen 114.540.000,-Ft természetvédelmi értékű madártetemet hozott be az országba szakhatósági engedély nélkül.
Bránya Krisztián, a Körös-Maros Nemzeti Park igazgatóságának természetvédelmi őrkerület-vezetője elmondta, a madarak között a legtöbb mezei pacsirta volt. A tetemek között akadt még kalandrapacsirta, rozsdástorkú pityer, kékbegy, tengelic, fenyőrigó, léprigó, nádi sármány és barázdabillegető. A kartondobozokba és nejlonzacskóba csomagolt védett madarakat néhány nappal korábban ejthették el sörétes puskával.
A Csongrád Megyei Bíróság másodfokú tanácsa ítéletében megállapította, hogy az első fokú bíróság által kiszabott büntetés arányos, enyhítése nem indokolt. A vádlott egészségi állapotára és kiskorú gyermekeire figyelemmel azonban úgy ítélte meg, hogy a szabadságvesztés büntetés céljai annak végrehajtása nélkül is elérhetők, így az első fokú bíróság által kiszabott büntetés végrehajtását felfüggesztette.