
„Amellett, hogy a kisgyerek közösségbe jár, egy olyan családias hangulatú légkörben töltheti mindennapjait, ahol a kis létszám lehetővé teszi, hogy a gyermek egyéni képességeit figyelembe véve, a lehető legtöbb odafigyelést és segítséget megkapja, hogy személyisége harmonikusan fejlődjön.”- foglalta össze a családi napközi lényegét a szegedi Vörös Fanni, akinek már vannak tapasztalatai, hiszen több mint egy éve dolgozik családi napköziben.
Az egyre növekvő népszerűségnek örvendő ellátási forma most fog igazán beindulni, hiszen a június 11-én elfogadott jogszabály az óvodára valamilyen okból nem alkalmas hároméves kort elért gyermekek részére lehetővé teszi az óvodán kívüli napközbeni elhelyezést. Persze a családi napközibe járnak olyan gyerekek is, akiknek a szülei jobban preferálják a kisebb, családias közösséget.
A köznevelési törvény módosítása nyomán pedig tovább megnövekedhet a családi napközi alapítás iránti érdeklődés. Mint ismeretes 2014. szeptemberétől hároméves kortól kötelező óvodáztatást.
„Azt tapasztaljuk, hogy egyre többen szeretnének családi napközit nyitni, ezt meg is tehetik, de a létesítéséhez tanfolyamot kell elvégezni.” mondta Ráczné Olasz Edit, gyermekvédelmi szakértő, aki 14 éve foglalkozik a családi napközi témájával, és aki szakértőnek számít a régióban. Mint mondta a családi napköziben 2014-től a 3-5 éves koruaknak szolgáltatást nyújtónak rendelkeznie kell az óvodapedagógus munkakör betöltéséhez előírt szakképzettséggel. Ezért egy 60 órás tanfolyamot kell elvégezni. Ennek a képzésnek évek óta az egyik bázisa Hódmezővásárhelyen van.
A napokban heten kapták meg tanúsítványukat, köztük a bevezetőben idézett Vörös Fanni. A családi napközi alapításához szükséges tanfolyamot most végezte el, például az Egyesült Államokból nemrég hazatért házaspár férfitagja, Puskás Mihály, aki két kisfia mellett szegedi nagykertes házukban rendeznek be családi napközit. Szándékuk szerint egy kis angoltanulással is megspékelik majd a hozzájuk napközibe járó gyerekek mindennapjait.
A derekegyházi Vácziné Szabó Ágnes számára a tanfolyam elvégzése azért lett fontos, mert a községben kapott gondozói állást egy családi napköziben. Mint mondta örül, mert így nem kell naponta több órát utazni sem neki, sem a gyerekeinek.
Ráczné Olasz Edit is megerősítette, hogy az új jogszabály tükrében a családi napközi előnyös lesz a kistelepüléseken élő gyerekes családok számára, ahol például vagy bezárt, vagy egyáltalán nincs óvoda. A családi napközi előnye éppen a rugalmasság, hiszen jelenleg elsősorban bölcsődés korú gyerekeket visznek családi napközibe, illetve az iskolások délutáni elfoglaltságát biztosítják, vagyis például Vásárhely 10 működő családi napközijében is 20 hetestől 14 éves korig vannak napközisek, akik - és ezt fontos hangsúlyozni - jellemzően valóban családias légkörben töltik a napjaikat.
Ezt csak nagyon nagy szívvel szabad csinálni. És ez a leglényegesebb! Mindig ez a tanfolyamjaink vezérfonala is, mondta Ráczné Olasz Edit, aki a tanfolyamokat is vezeti.
Kapcsolódó cikkünk:
Képünkön a legutóbbi tanfolyan végzősei megkapják a tanúsítványt