




















Én ilyennek látom a világot címmel Fodor József hódmezővásárhelyi festőművész munkásságából nyílt emlékkiállítás Budapesten.
Fotók: Eifert János (a Vásárhelyi Hírek részére)
Fodor József életművének szinte teljes keresztmetszetét láthatja a budapesti művészetszerető közönség, az október 14-én este a Duna Palotában nyílt kiállításon.
Láthattuk, hogy a 72. életévében 2007-ben elhunyt vásárhelyi festőművész kiállítás megnyitójára sok vásárhelyről elszármazott jött el, illetve Vásárhelyről is nagy számban utaztak a fővárosba.
(A Vásárhelyi Hírek információi szerint a most bemutatott - sokszínű alkotói munkásságát bemutató - tárlat -több mint 100 képpel) majd december 13-tól Hódmezővásárhelyen is látható lesz.)
A megnyitón elhangzott, a kiállítás egyik legfontosabb célja az volt, hogy Budapesten is bemutatkozhasson a fővárosiak számára kevésbé ismert festő. Feledy Balázs művészettörténész, a kiállítás kurátora, azt is elmondta, a tárlaton (a közel 60 alkotás) a 60-as években készített munkáitól kezdődően a teljes művészi pálya megjelenik.
A kiállítást Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy Fodor József képei által egy olyan világ ismerhető meg, "amelynek megvan a maga Németh László-i zártsága, megvan a maga elszigeteltsége, de megvan a maga értékhordozó képessége és készsége is."
Fodor József 1935. december 9-én született. 1954-ben a Bethlen Gábor Gimnáziumban érettségizett, majd 1958-ban a szegedi pedagógiai főiskolán szerzett rajz–földrajz szakos tanári diplomát. Itt Vinkler László, Major Jenő és Kopasz Márta tanítványa volt. 1958-tól tanárként dolgozott, s jelentős művészetpedagógiai munkát is végzett.
1965-ben alapítója, s kezdettől vezetője volt a Mártélyi Képzőművészeti Szabadiskolának. 1976-tól 2006 márciusáig vezette a vásárhelyi és a mártélyi művésztelepet. 1992-től tagja volt a magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete választmányának. Egyik alapító-szervezője volt a vásárhelyi kerámia-, fotó- és képzőművészeti szimpóziumoknak.
Fodor József a vásárhelyi festőiskola mestereként örökítette tovább a vásárhelyi elődökre jellemző alföldi realizmust. Munkásságát számtalan díjjal, kitüntetéssel ismerték el, így 1974-ben és 1984-ben is megkapta az Alföldi Tárlat nívódíját, 1977-ben a Hatvani Tájkép Biennále bronzdiplomáját, 1977-ben az Ifjúságért nívódíjat, 1984-ben a Vásárhelyi Őszi Tárlat Tornyai-plakettjét, 1989-ben alkotói-díját, 1997-ben munkajutalmát, 2003-ban a Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelét. 2004-ben Mártély, míg 2005-ben, 70. születésnapja alkalmából Hódmezővásárhely választotta díszpolgárává.
Fodor József 2007-ben hunyt el, a Kincses temető díszsírhely-parcellájában nyugszik.