
Mint írták az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai szerint a csalánfélék virágpora még mindig közepes koncentrációban van jelen a levegőben.
Ezek mellett a kültéri allergén gombák mennyisége magas. Az ÁNTSZ közleménye szerint ezek a gombák nagy mennyiségű spórát termelnek, amelyek a levegőbe jutva az arra érzékenyeknél allergiás megbetegedéseket, I-es és III-as típusú allergiát (szénanáthát, asztmát, hiperszenzitív pneumonítiszt) válthatnak ki.
A légköri koncentráció csökkentésének érdekében fontos, hogy a lakott területeken az erősen fertőzött növényeknél megfelelő módon védekezzenek a fertőzést kiváltó mézharmat termelő rovarok ellen - emelte ki az ÁNTSZ, kifejtve: a levéltetvek, lepkekabócák és más növénykártevő rovarok által kibocsátott ragacsos mézharmaton elszaporodó sötét színű mikroszkopikus gombák tömege, vagyis a korompenész a települések közterületein többnyire a hársfát, a szivarfát és az eperfát sújtja, de beltéri dísznövényeken is előfordulhat.
Az ország több részén elérte az I. riasztási szintet a parlagfű pollenkoncentrációja. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai alapján készült térképen az látszik, hogy az elmúlt héten a Balatontól délre, a Somogyi-dombság valamint a Mezőföld, illetve a Duna vonalát átlépve a Kiskunság nagyobb részén összefüggően, és az ország keleti határszakasza mentén is elérte a parlagfű pollenkoncentrációja a 30-49 pollenszemet légköbméterenként. Ezért az OKI ezekre a tájakra I. fokú (piros) riasztást adott ki. Emellett hazánk túlnyomó részén figyelmeztető (narancs) jelzés van érvényben, ez alól csak a Visegrádi-hegység és a Börzsöny, valamint a Villányi-hegység térsége kivétel. A parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan a következő napokban, hetekben emelkedni fog, az arra érzékenyek készüljenek fel tüneteik erősödésére.
Az augusztus 15-én készült térképen pirossal a parlagfű pollenkoncentráció I. riasztása:
Kapcsolódó cikkünk:
Nem versengés, hanem együttműködés kezdődik