
Pont egy éve, hogy a magyarság összetartozását és az 1920-as trianoni döntés igazságtalanságát hirdető ereklyés országzászlót felavatták Hódmezővásárhelyen, a Szent István téren.
Tavaly az avatón Kövér László, az Országgyűlés elnöke az ünnepségen úgy fogalmazott: országzászlóink ma azt hirdetik, hogy a nemzetépítő magyar állam érdekében az elmúlt négy esztendőben folytatott csatáinkat közösen megnyertük, és mindannyian készen állunk az újabb küzdelmekre, senki érdekét nem sértve, de a magyarok érdekeiért mindig következetesen kiállva.
"Apáink és nagyapáink a két világháború között félárbocra eresztették az országzászlókat, így jelezték a 20. század első évtizedei által a magyarságra mért csapás súlyát. Mi, mai magyarok a 21. század első évtizedeiben félárbocról ismét a legmagasabbra vonhatjuk országzászlóinkat, így jelezve: túléltük a 20. század csapásait, megerősített bennünket mindaz, ami nem tudott elpusztítani és összetartozásunk erősebbnek bizonyult mindannál, ami szétválasztani akart bennünket" – mondta a házelnök.
Nyolcvanegy évvel ezelőtt, 1934 pünkösdjén Hódmezővásárhely polgárai a nemzeti összetartozásra és a közösségbe vetett hitre figyelmeztető országzászlót állítottak a Kossuth téren. A második világháború után az országzászlót lerombolták, szovjet hősi emlékművet emeltek a helyén, amelyet 1956-ban a hódmezővásárhelyiek eltüntettek.
Éveken át folyt a vita a városban, hol állítsák fel ismét az Országzászlót. A városvezetés, civilszervezetek, magánszemélyek között csaptak össze az érvek és az ellenérvek, vagyis röviden: Kossuth tér, Szőnyi utca, Szent István tér, vagy valahol máshol.
2012 áprilisában megalakult a 8 fős bizottság, amely megvitatta a helyszínt és a emlékmű rekonstrukcióját. Az április 5-i közgyűlésen az Országzászló felállításáról beterjesztett indítványt csak a Jobbik nem szavazta meg.
„Tartózkodásunk oka, hogy a 362 adakozó nem a Szent István térre felállítandó, az eredetihez képest más kinézetű Országzászlóra adta a másfél millió forintot, hanem a 2010-ben jóváhagyottra” mondta akkor Dombi-Kiss László a párt helyi elnöke.
A Vásárhelyi Híreknek kifejtette, a 2010. márciusában hozott közgyűlési határozat szerint a város az Országzászlót visszaállítja eredeti formájában, amelynek helyszínéül a Cseresnyés Kollégium és a Magtár által határolt téren, a Bakay-kút helyét választotta. Vagyis a 362 adakozó, az akkor meghatározott helyszínre és az eredeti Országzászló felállítására adakozott. És nem az ad-hoc szakértő bizottság által javasolt új helyszínre, a Szent István térre és új koncepciójú emlékműre.
Mint ismeretes, a végső döntés szerint a Nagy Attila szobrászművész tervezte emlékmű elkészítését és felállítását a Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskola előtti parkosított részen a 400 helyi lakos 2 millió forintjából és a Nemzeti Kulturális Alap 5 millió forintjából finanszírozták.