
Az Országgyűlés döntése alapján csak 2015. szeptember 1-jétől lesz kötelező az óvoda a gyermek hároméves korától. A halasztást a szükséges infrastruktúra megteremtésével indokolta a Pokorni Zoltán vezette oktatási bizottság.
A parlament jóváhagyta azt a módosító javaslatot is, amely szerint az óvodák csak az életvitelszerűen a körzetükben lakó gyermekeket kötelesek felvenni.
Az oktatási bizottság erről szóló, a jövő évi költségvetést megalapozó törvényekhez benyújtott módosító javaslatát 285 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 8 tartózkodással fogadta el a parlament hétfőn. Az indítványt a Fidesz, a KDNP és a Jobbik támogatta, az MSZP ellenezte, az LMP pedig tartózkodott. A zárószavazás a jövő héten lesz.
A hároméves kortól kötelező óvoda a köznevelési törvény értelmében eredetileg 2014 szeptemberétől lépett volna hatályba.
A halasztást - amit a kormány a bizottságokban nem támogatott - a szükséges infrastruktúra megteremtésével indokolta a Pokorni Zoltán vezette oktatási bizottság.
Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője, a bizottság tagja korábban azt mondta, jelenleg is elegendő férőhely lenne arra, hogy minden háromévesnél idősebb gyermeket beírassanak az óvodákba, az intézmények "földrajzi eloszlásán" azonban még javítani kell. Szerinte az egyéves halasztás elegendő időt biztosít a szükséges változtatásokhoz.
A parlament jóváhagyta azt az oktatási bizottsági módosító javaslatot is, amely szerint az óvodák csak az életvitelszerűen a körzetükben lakó gyermekeket kötelesek felvenni. Emellett előírták, hogy az ingatlan legalább három hónapja a gyermek lakó- vagy tartózkodási helyeként szerepeljen a nyilvántartásban. (A törvény jelenleg úgy szól, hogy az óvoda köteles felvenni, átvenni azt a gyermeket, akinek lakóhelye, ennek hiányában a tartózkodási helye a körzetében található.)