Hódmezővásárhely külterületén 2001-ben még 4086 fő élt tanyán. Ez a szám mára 1318-ra fogyott. A csökkenő tendencia most megállt.
Fotó: VH
Sok más mellett ez a következtetés is levonható abból a reprezentatív felmérésből, amely az elmúlt év májusától október végéig zajlott Hódmezővásárhely külterületén. Az ott található tanyák topográfiai felmérése mellett, kiterjedt, részletes adatok állnak rendelkezésre.
„Utoljára a 2000-es évek elején volt hasonló felmérés, az azóta történt változások rögzítése értékes információkkal bírnak, lehetővé teszik a tervezést a vásárhelyi tanyavilágban”- mondta bevezetőjében Bálint Gabriella, a február 8-án tartott sajtótájékoztatóján. Az önkormányzati képviselő, a Kapcsolat Központ főigazgatója elmondta, a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás Kapcsolat Központ Családsegítő Szolgálata végezte a munkát, amelyben hathatós segítséget kaptak a helyi rendőrkapitányságtól és az önkormányzattól.
Érdekes, a helyi lakosok számára is sok újdonságot jelentő adatokat, számokat ismertetett Bálint Gabriella. Mint mondta, úgy tűnik megállt az elvándorlás a tanyavilágból, azonban még mindig - vagy továbbra is - nagyrészt az idősebb korosztályból tevődik össze a külterület lakossága. Az 1318 főből 318-an 60 év felettiek. Továbbá 784 felnőtt és 216 gyerek él 636 tanyában.
Bálint Gabriella hangsúlyozta szakmai tapasztalataink alapján nehezen lehetne megjósolni a hódmezővásárhelyi külterület jövőjét. Igen komoly kötődés látható a tanyai lakosságban Hódmezővásárhely iránt. Fontos számukra a "vásárhelyiség".
Azt is kiemelte, hogy a tanyán élők nemzedékeinek több évszázados tapasztalata megbecsülendő érték, nem csupán a néprajz, a történettudomány, a kulturális értékek, hanem az ősi tudás, a közösséget megtartó erő vonatkozásában is. A tanyai életforma igénye - reményeink szerint - a jövőben is megmarad: örökletes hagyományápolás, megélhetési kényszer, vagy önként vállalt formában.
Ennek erősítése, a gazdálkodás vagyonbiztonsága, illetve úgy általában a biztonságérzet növelése is a célja annak, hogy a mezőőrséget újraindítják. Erről már Benkő Zsolt beszélt a sajtótájékoztatón. A külterületi önkormányzati képviselő elmondta, a szolgálatot 2010-ig az Önkormányzat saját finanszírozásban oldotta meg, most a gazdálkodók hozzájárulását kérik. A február 3-án tartott közgyűlésen hozott rendelet értelmében 2016-ban 2500 forint mezőőri járulékot kell fizetni hektáronként. Ez alól a zártkerti ingatlan és az 1 hektár alatti terület tulajdonosai mentesülnek.
Benkő Zsolt hozzátette, éppen a tanyafelmérés során is a külterületen élők jelezték, hogy igényük lenne a mezőőrökre, illetőleg számos gazda is jelezte, hogy nagyobb jelenlétet vár el az önkormányzattól a külterületen. A mezei őrszolgálat megújulásával nő a külterületen élő, és gazdálkodó hódmezővásárhelyiek biztonságérzete.