








Cseh Tamás: „Mindig volt bennem megváltói szándék, hogy jobb embert csinálni, ha csak kettőből-háromból, akkor is, hogy a hülyeség tengere ne öntse el az országot.”
A Vásárhelyi Esték sorozat második évadjának legutóbbi programja Cseh Tamás művészetét idézte meg archív felvételek bejátszásával, és élő zenével a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében október 28-án, délután.
„ Sokan vagyunk, akik Cseh Tamás dalait hallgatva váltunk felnőtté. Életünk részévé vált megismételhetetlen, szuggesztív előadásmódja, ahogy Bereményi Géza szövegeit is megéltük, hiszen mi is vágytunk egy lakóhelyre, ahol ott maradunk, vagy egyszer majd tovább megyünk, úgy éreztük varázstalanítva van a világ, amikor szerelmi bánatunk volt, és bizony mi is várakoztunk nem egy csatlakozásra valahol egy váróteremben,”- mondta fényesi Tóth János, a Vásárhelyi Esték megálmodója és műsorvezetője.
Élőben zenélt Dani Imre, Gál Vivien, Keszthelyi Béla (Abracadabra), Zoltai Attila, valamint az est házigazdája, szerkesztője fényesi Tóth János. A műsoron keresztül a vásárhelyi közönség ismét érezhette, Cseh Tamás annyira élte, érezte ezeket a verseket, hogy már-már hajlamosak voltunk azokat is neki tulajdonítani. Kapcsolata Bereményi Gézával számtalan, jelen korunkban is megdöbbentően aktuális üzenetet hordozó dalt eredményezett.
A Németh László Város könyvtár olvasótermében – a szokásostól eltérően – meghittebb, a közönséggel közvetlenebb kontaktust eredményező félkörben ülő közönség, más értelemben is bensőségesebb kapcsolatba kerülhetett Cseh Tamás sajátos lelki-zenei világával.
Erről a műsor után fényesi Tóth János a Vásárhelyi Híreknek azt mondta: „Tavaly nyár óta szerveztem az estet. Nagy segítségemre volt Hanák Gábor, a Cseh Tamás archívum kezelője, aki korabeli felvételekkel támogatta a műsor létrejöttét. Még valami, ami példázza dalai örökérvényűségét, az ember felé forduló személyiségét! Bárkinek, bárhol elmondtam, hogy Cseh Tamásról készítek műsort, felcsillant a szeme, mosolygott, ígérkezett, hogy eljön, elmesélte találkozását vele, vagy éppen kiderült róla, hogy évfolyamtársa volt. Ezek üzenet értékű, olyan szép dolgok! Hiszem, hogy Cseh Tamás itt sokunkat megváltott a beletörődés, a kegyes hazugságok bűnbeesésétől. Mi szeretjük ezért Cseh Tamást, és hisszük, hogy ott fent egy égi színpadon állva is hamiskásan kikacsint a világra, és elkezdi a dalt úgy, ahogy soha senki nem fogja tudni már sohasem.”