
A felszólítások hatásosnak bizonyulnak, mert Hódmezővásárhelyen évek óta nem kellett bírságot kiszabni. Határozat esetén viszont, ha kell rendőr jelenlétében a zárat, a lakatot is leverik és elvégzik az elhanyagolt ingatlanon a kaszálást.
Itt a nyár és vele együtt a parlagfűszezon is. Július 1-jétől elkezdődtek az ellenőrzések is. Aki nem tesz eleget kötelezettségének, s nem írtja ki saját tulajdonáról a gyomnövényt az 15 ezer forinttól egészen 5 millió forintig terjedő bírságra számíthat.
Belterületen a jegyző, külterületen a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatósága rendeli el a közérdekű védekezést. Ez utóbbi hatóság, mint ismeretes a földterületekről készült jó minőségű műholdas felvételeken felismerhető parlagfűvel fertőzött területeket azonosítja és a tulajdonosaival szemben intézkedik és szabja ki a növényvédelmi bírságot.
A belterületeken más az eljárás menete. A rendelet szerint június 30-ig a földdel, illetve kertes résszel rendelkező tulajdonosok kötelesek megakadályozni a parlagfű bimbózását. A közterületen a város végzi a parlagfű irtását.
Megtudtuk, a város közterületei mellett, figyelnek arra is, hogy például a MÁV tulajdonában lévő részeket is mentesítse a tulajdonosa. Az utóbbi években a közérdekű védekezést elmulasztóval szemben nem kellett bírságot kiszabni, mert a közterületfelügyelők felszólításának hatására elvégezték a kaszálást. Információink szerint, sok olyan ingatlan van, amely valamilyen okból lakatlan és ahol a virágzó parlagfű hatástalanná teheti a környező terület menetesítését. Bejelentés esetén, értesítik a tulajdonost, ha ez nem sikerül és határozat születik az elhanyagolt udvar kényszer mentesítéséről, rendőr jelenlétében bemennek az ingatlanba, akár úgy is, hogy feltörik a zárat, lakatot és elvégzik a szükséges munkákat. Természetesen a város megtérítteti ennek összes költségét.
A parlagfű jelenleg zömében 5-8 centiméteres, azonban találhatók már 15-20 centis példányok is. A növények július elejéig, közepéig a testtömegüket gyarapítják, majd ezután jön a bimbós állapot és a virágzás, ami az első fagyok bekövetkeztekor ér véget. A tömeges virágzás július végétől augusztus közepéig tart, mely hatalmas problémát okoz az egyre nagyobb számú allergiás panaszokkal küzdő lakosságnak. Augusztus 20-a körül már magas értékek fordulhatnak elő. Az arra érzékeny személyeknél már 30-as koncentráció is allergiás tüneteket válthat ki. Ilyenkor orrfolyás, tüsszentés, szem viszketés, köhögés, súlyosabb esetben asztmatikus jellegű fulladás jelentkezik. Csökkenti az allergiás reakciók kialakulását, ha már most elkezdik a gyógyszerek szedését a pollen-érzékenyek. A parlagfű pollen több kis és közepes méretű fehérje allergént tartalmaz. A légutakba kerülve a nyálkahártyát ingerli, szemgyulladást okoz. A parlagfű pollenre allergiás népesség évről évre folyamatosan nő.