
Az Anyatejes táplálás világnapja augusztus elseje. Minden évben jó alkalom arra, hogy közvélemény megismerhesse, miért is fontos a babák anyatejjel való táplálása.
„Az anyatej egy olyan táplálék, ami mindenfajta fontos anyagot tartalmaz a baba számára. Kéznél van, nem kell sem előkészíteni sem melegíteni. Manapság már azt tanácsoljuk az anyukáknak, hogy ne szablyák meg a szoptatások számát, ne korlátozzák napi 2-3 alkalomra, hanem annyi etetést tartsanak, amennyit a baba igényel. Ez lehet akár 7-8 alkalom is, hisz a baba mindig annyit kér enni, amennyi számára jólesik. Sőt, a tejnek jótékony hatásai is vannak, hiszen megvédi a kicsit a betegségektől, későbbiekben akár az allergiákra és a cukorbetegségre sem lesz hajlamos a gyermek”- foglalta össze a fontosabb tudnivalókat egy védőnő.
A világnap kapcsán sok anyában felmerülhet a kérdés, vajon hogyan szoptasson ha úton van, vagy épp hivatalos ügyeit intézi. Magyarországon az elmúlt években ez még nem volt megszokott dolog, de a védőnők bátorítják az anyákat, hogy nyugodtan szoptassanak, akárhol is vannak. Több városban külön erre a célra kialakított, eltakart helyiségeket is találhatnak. Ha ilyen esetleg nincs a közelben, akár az öltözék megválasztásával, vagy egy kendővel is eltakarhatják magukat.
Munkatársunk a belvárosban sétált és egy, néhány héten belül anyai örömök elé néző fiatal nőt állított meg, vajon megszoptatná-e a babát a vásárhelyi Kossuth tér egyik padján ülve? „Talán igen, bár nem tudom, hogy az emberek milyen szemmel néznének majd rám. Természetesen a kicsi az első, de biztosan ki fog alakulni egy etetési idő, és a babához alkalmazkodva igyekszem úgy kialakítani a napi teendők sorrendjét, hogy otthon nyugodt körülmények között tudjon enni a kicsi”- hárította el a konkrét választ.
Egy nemrég szült olvasónkat is megkérdeztük, aki elmondta, neki nem okoz gondot a szoptatás. Babáját bármikor és bárhol megetetheti, hiszen többek között ezért is vásárolt egy úgynevezett nandu kendőt, a babakocsi helyett. „Ebben a kendőben akár a hátamnál, akár a hasamon tudom vinni a kicsit, így mindig érezheti a közelségemet. Nem bonyolult a használata, sőt a szoptatásnál is előnyös, hiszen teljes takarást nyújt, így senki sem leskelődhet a baba után a szopás bensőséges és nyugodt pillanataiban.”
Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban egy nemrégiben lezajlott kutatás kimutatta, hogy a szoptatás hosszú távon az egészségügyi rendszerekben is óriási megtakarításokat eredményez, mert az ilyen módon táplált gyermekek sokkal kevesebbet betegeskednek.
Az újszülöttek mellett az édesanyák is számos előnyét élvezhetik a kizárólagos anyatejjel való táplálásnak: a szülést követő hat hónapban sokkal kevesebb eséllyel lesznek ismét várandósak, hamarabb felépülnek a szülés után, illetve sokkal korábban visszanyerik eredeti testsúlyukat.
Bizonyítható továbbá, hogy a szoptató anyukákat kevésbé érinti a szülés utáni depresszió, és csökken az esélye a petefészek- és emlőrák kialakulásának is.
Magyarországon 2011-ben az újszülöttek több mint 43 százalékát táplálták hat hónapos koráig kizárólag anyatejjel, ez a korábbi adatokhoz képest kisebb csökkenést jelent. Javuló tendenciát mutat azonban az egyéves koruk után is szoptatott gyermekek száma, amely az utóbbi években 37 százalékra növekedett.