





A 2000 éves bizánci technikától eltérni nem lehet. Jószai Sándor vásárhelyi ikonfestő ezeket jól tudja. És nem csak világszínvonalon műveli, hanem tanítja is: lelkes, nem egyszer valódi elhivatottságot érző érdeklődőknek. Ikonjaikat a Bethlenben láthatjuk január 6-tól.
35-40 főből álló csoportnak tart festőiskolát szakköri formában. Hétfőnként szegedieknek, péntekenként vásárhelyieknek. A helyi csoport egyik tagja Sós Dénes a Bethlen Gábor Református Gimnázium tizenegyedikes tanulója. Ez is az egyik apropója, hogy január 6-tól több mint egy hónapig a gimnázium aulájában 8 tárlóban Jószai Sándor, Szent Lukács Ikonfestő Baráti Körének 26 munkáját tekintheti meg a vásárhelyi közönség.
Jószai Sándor a portálunknak adott interjúban elmondta, 1996-ban a Károlyi Ház adott otthont az első általa megálmodott Országos Ikonfestő Tábornak, amely azóta már 2010-ben a tizedik alkalommal volt Vásárhelyen. Mint mondta az ikonfestészet szerelmesei minden évben az ország minden szegletéből jönnek. Igen csak heterogén az érdeklődők köre, hiszen takarító és orvosprofesszor is megtalálható a tábor résztvevői között. Volt már eddig két-három „tanulója”, akik hivatásuknak választották az ikonfestészetet. Jószai Sándor hozzá tette, számára ez az egyik legszebb elismerés. Tavaly a baráti kör munkáiból Kalocsán volt kiállítás, idén pedig Győrbe kaptak meghívást. Tervei között szerepel egy újabb önálló kiállítása városunkban.
Az ikon titka a belőle áradó figyelem. Míg más képnél mi figyeljük az alkotást az ikon előtt állva az, az érzésünk hogy az ikon szemlél minket.
Jószai Sándor elmondása szerint az ikonfestészet anyagában, technikájában követni kell az évezredes bizánci hagyományokat. Korszerű anyagokkal, hagyományos vászon alapozású, egészséges, száraz fatáblákra dolgozik. A faragott alapfákat a hegyvidékről származó hársfából, ritkán gyümölcsfákból készíti. Öreg hordók egészséges dongáira és fenék deszkáira is szívesen fest.