A parlament 2000-ben hozott határozata óta április 16-án emlékezünk meg a holokauszt magyarországi áldozatairól, e napon kezdődött meg ugyanis 1944-ben a magyar zsidók gettóba kényszerítése.
1944-ben - az ország német megszállását követően - e napon kezdődött a hazai zsidóság igazi tragédiája. Megjelent a kormány 1600/1944. M.E. rendelete, amely elrendelte a zsidók vagyonának kötelező bejelentését és zár alá vételét. Megindult az északkelet-magyarországi és kárpátaljai zsidóság gettósítása.
A vásárhelyi zsinagóga órája mind a mai napig azt az időpontot, 10 óra 10 percet mutatja, amikor 1944. június 16-án elhurcoltak a városból 737 zsidó polgárt. Hódmezővásárhelyen ezerötszáz zsidó lakott, a városban a Beretzk Pál polgármester-helyettes által vezetett helyi közigazgatás ellenállása miatt nem jelöltek ki gettót.
A kutatás 470 vásárhelyi zsidó mártírt tart számon, negyedük 24 évesnél fiatalabb volt, ezért is állít külön emléket a gyermekáldozatoknak a Holokauszt Múzeum.
Érdemes felidézni, hogy néhány évvel ezelőtt amikor a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyen amikor vásárhelyi általános iskoláscsoportok számára rendeztek vetélkedőt, kiderült, hogy sokan még soha nem jártak sem itt, sem a múzeumban.
Az nem az ő hibájuk, hogy a Vásárhelyi Hírek által a helyszínen megkérdezett 10 diák egyike sem járt még soha a Holokauszt Múzeumban, arról sem tehetnek, hogy a 10 -ből 10-en nem tudták mit is jelent a Holokauszt szó, de szintén nem tudták mi történt Auschwitz-ban, bár az egyik lány bátortalanul kérdésszerűen annyit mondott: munkatábor volt.
Nem lehet ezért őket hibáztatni, ugyanis a mai felnőtt társadalom mutatja nekik a mintát, az igénytelen kereskedelmi médiumokkal, a facebook által kínált felszínességgel, az okostelefonos üres fecsegésekkel.
Évente három megemlékezést tartanak: április 16-a a holokauszt magyar áldozatainak emléknapja. Azokra a magyarokra emlékezünk ezen a napon, akiket a nácizmus zászlaja alatt megfosztottak jogaiktól. A másik emléknap június 16-a, amikor 1944-ben elhurcolták a város 737 zsidó polgárát. A harmadik alkalom, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja, az auschwitzi haláltábor felszabadításának emléknapj: január 27-e.