
Az Idéző sorozat ma esti részében egy a korának népszerű és elismert művészéről hallunk, akinek a költészetére a keresetlen egyszerűség jellemző, a vidéki élet apróbb-nagyobb örömeinek megéneklése.
Szeptember 12-én, 17 órától a Wass Albert Irodalompártoló Egyesület Idéző című sorozatának következő előadásán Lévay József költő, műfordító életét és munkásságát mutatja be Földesi Ferenc tanár, a már megszokott helyen, a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtárban.
Közreműködnek: Földházi Evelin és Zsigmond Anna szegedi gimnazisták (ének), Berei Erzsébet zenetanár (zongora), Topál Leila, valamint a Wass Albert Kör tagjai (vers).
Az 1825-ben született költő, műfordító, 1836-1846 között Miskolcon járt gimnáziumba (az evangélikus líceumba), majd Késmárkon jogot hallgatott. 1847-ben Miskolcon joggyakornok lett. Szemere Bertalan írnokaként részt vett az 1848-as pozsonyi országgyűlésen. A forradalom alatt végig Szemere mellett maradt, csak Aradon váltak el. 1850 februárjáig szüleinél bujkált, majd Pestre utazott, és Bátor Miklós álnév alatt újságíró volt. Ekkoriban ismerkedett meg Arany Jánossal, akivel életre szóló barátságot kötöttek, és ebben az időszakban jelentek meg első versei is. 1852-ben visszatért Miskolcra, és 1860-ig a református gimnázium magyar-latin szakos tanára volt. Ekkor Borsod vármegye alispánja lett, de a tanítással csak 1865-ben hagyott fel teljesen, amikor a főispán főjegyzővé nevezte ki. 1896 elején nyugdíjba vonult. 1918-ban halt meg; végakaratának megfelelően a sajószentpéteri református temetőben, szülei mellett helyezték örök nyugalomra.