Az egyházi iskolarendszer bizonyított Magyarországon. Ezt Balog Zoltán mondta szeptember 7-én, szombaton, Budapesten, a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium tanévnyitó hálaadó istentiszteletén.
A tárca vezetője kifejtette: az egyházi iskolarendszer bizonyította, hogy itt olyan értékközvetítés zajlik, amely nélkül "Magyarország nem lenne az, ami a történelméből következően lehet."
Megjegyezte: a köznevelésért is felelős miniszterként bízik benne, hogy túl vannak azokon a vitákon, amelyek az egyházi iskolákról szóltak, arról, hogy a magyar kereszténység intézményei, közösségei milyen iskolákat tarthatnak és tartsanak fenn.
Balog Zoltán azt mondta: az egyházak nem egyszerűen valami papi szervezetek, hanem közösségek. Közösség nélkül pedig nincs Magyarországnak és a magyar nemzetnek jövője - rögzítette. - Olyan közösség nélkül, olyan emberek nélkül, akik képesek egymásra odafigyelni, akik képesek egymással szolidaritást vállalni. A közösség azt jelenti, hogy tudjuk, a köz java és az egyén előmenetele összetartozik. Nincs esélye annak az országnak, ahol mindenki úgy gondolja, az egyéni boldogságát úgy fogja megteremteni, hogy nem érdekli, az jó-e a többieknek - fejtette ki.
A miniszter szerint ezt kell megtanulni, és ebben az egyházi iskolák, és a keresztény örökség nagyon fontos tanítómester lehet mindenki számára.
A tanévnyitón kitért arra is, hogy a régi-új tantárgy, az erkölcstan nem szól másról, mint hogy tanuljuk azt, amit mindennap tanulnunk kellene, hogy mi a jó és mi a rossz, mi a közös bennünk. Megjegyezte: próbálták azt a szégyent orvosolni, hogy a volt keleti blokk államai közül egyedül Magyarországon nem volt a tantervbe illesztett erkölcstan, etika óra.
Az ország valamennyi általános iskolájához hasonlóan, Hódmezővásárhelyen is kialakult az erkölcstant, illetve a hit és erkölcstant választók létszáma. Mint ismeretes felmenő rendszerben az idei tanévtől először az elsősök és az ötödikesek kezdik a két új tantárgyat. Az erkölcstant az iskola pedagógusai, míg a hit és erkölcstant az adott felekezetek képviselői oktatják.
A vásárhelyi első osztályosok szülei 42,6 százaléka íratta be gyermekét erkölcstanra és 57,4 százalékuk hit és erkölcstanra. Az ötödikesek esetében az arány az erkölcs javára billent, mert az idei tanévben 74,9 százalékuk választotta a „világi” oktatást, míg a hit és erkölcstant 25,1 százalékuk. Összességében azonban a Hódmezővásárhelyen működő három egyházi oktatási intézményben az idei tanévet kezdő elsősök és ötödikesek mindenképpen a hit és erkölcstan jóval az országos átlagán felüli arányát mutatja. A Kertvárosi Katolikus Általános Iskolában három osztály indult, összesen 81 elsős kisdiákkal. A Szőnyi Benjamin Református Általános Iskola a két új első osztállyal kezdte a tanévet, míg a Bethlen Gábor Református Gimnáziumban 29 tanulóval indult az új ötödikes osztály.