Idén is meghirdették azt a rangos kézműves pályázatot a fiatalok számára, melynek egyik hozadéka egy reprezentatív kiállítás Budapesten, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban.
A nyertes pályaműveket, vagyis a legkülönbözőbb kézműves termékeket február 7-től március végéig tekinthetik meg az érdeklődők a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban.
A „Vándorlegény” nevet viselő pályázatnak már szép múltja van: 1995 óta kétévente hirdeti meg a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Kézműves Alapítvány.
Magyarországi, és az ország határain túli magyar nyelvterületen élő 11-15 és 16-25 éves fiatalok nevezhettek. A hagyományos kézműves tevékenységgel foglalkozóknak kiváló lehetőség a bemutatkozásra, a megméretésre, alkotói fejlődésük biztosítására.
A kiállítást Szabó Zoltán főmuzeológus, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztály vezetője, néprajzkutató nyitotta meg. Megnyitójában hangsúlyozta, hogy a Vándorlegény pályázat célja a népművészeti hagyományok továbbéltetése, a magyar tárgyi kultúra hagyományainak megtartása, a fiatalok alkotókészségének fejlesztése.
A kiállítás közönsége nemezelt, szőtt, faragott, korongozott alkotásokat, mívesen megírt tojásokat láthat. Ez utóbbi a Gyevi Art Kulturális Egyesület Algyői Tojásműhely tagjainak: Bakos Dorina, Balázs Petra, Balázs Dóra, Pigniczki Kata, Klatka Eszter és Nacsa Izabella munkái.
’Hagyományos hímes tojások többféle technikával’ címmel pályáztak az országos megmérettetésen, és korosztályukban I. helyezés minisztériumi díjban részesültek. Az ünnepélyes díjátadó 2013-ban volt Debrecenben. Szakmai vezetőjük a hódmezővásárhelyi Bereczné Lázár Nóra hímestojás-festő népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere, aki fiatal alkotóként nagy elhivatottsággal, vitalitással felvállalta egy hagyomány életben tartását és a tudás átörökítését.