KözéletAmikor meghalt a Tisza

2015. február 18., szerda
 
Amikor meghalt a Tisza

A Mártélyi Faluházzal közösen sétára invitálja a Tisza folyó természeti értékeit fontosnak tartókat Somodi István a Kiskunsági Nemzeti Park nyugdíjas tájvédelmi felügyelője. A február 21-én délután a Bodzási út végéről induló séta egy - 14 évvel ezelőtti, a világ sajtójának címoldalára is felkerült - drámai eseményre kíván emlékezni.

 


2000. január 30-án a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből 100 ezer m³ cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába. A halálosan mérgező hatású anyag koncentrációja 180-szorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett az élővilágban. A legsúlyosabb károk a Tisza élővilágában keletkeztek, ahol a 40 km hosszan elnyúló ciánfolt két hét alatt vonult le. A csernobili atomkatasztrófa óta történt legnagyobb környezeti katasztrófának is nevezték.

Erről Somodi István - a séta szervezője - drámai visszaemlékezést írt ’A tiszai győző’  címmel. Írásának néhány részlete is jól illusztrálja milyen várakozás előzte meg a Tiszán, a csongrádi, a mártélyi térségbe lassan érkező halálos hullámot.

„A veszedelem hosszában támad, majd két napon, kétszáz kilométerre elnyúlva vonul a hadoszlop a folyó széltében. Nincs Julianus barát, nincsenek hírhozók, hogy előre szóljanak: Vigyázat, jön a támadás!
    Február 7-én hirdették ki a készültséget, s azt, hogy várhatóan rá három napra éri el a cianid szennyezés mártélyi „birtokomat“. Három nap bizonytalanságban, halász cimboráimmal – mind megannyi kocsmai biokémikus – találgatjuk, mire ideér, mennyire hígul, Kisköre mit segít, avagy ront a levonuláson, és a Körösök áradó vizében felhígul-e a méreg. Sokat látott öregasszonyok állítanak meg az utcán: Mi lesz velünk, túlélik-e a halak, lehet-e fürdeni a nyáron?”

Bár a Mártélyi Holtág megmenekült, az élő Tiszán tovább terjedt a pusztulás. Erről Somodi István így írt:

„A pusztuló halak csak a Körös torok alatti zónából származhatnak, de már látjuk az első süllőket is. A szák nem bírja el a hét-nyolc kilós haldögöt, hasa mint egy kézilabda, ikrás aranyhal, pár perce még tele jövendő életek százezreivel. Egyre-másra jönnek fel a süllők, karhosszúságúak, tepsibe való méretűek, jó araszosak vegyesen. Előbb a felszínen úsznak, majd két-három perc és már az oldalukra fordulva, utána rögtön itt a vég. A keszegek valamivel jobban bírják, negyed-fél óra kell, hogy elpusztuljanak.
    Haladva lefelé a sodrással, végig ugyanezt a filmet látjuk, csak a háttér más, hol a Dongér, hol a Kurca torkolat, majd újra Mindszent. A zárásnál két szarvasi természetvédő kollégával szaporodik a létszám, immár négyünket visz a folyó Mártélynak vissza, sodródunk a pusztulásban. A csanyteleki határtól állandó kísérőnk egy oszlófélben lévő csuka, vele, mint irányjelzőnkkel haladunk, azóta már megérkezett akár a tengerhez is. Sötétedik, mire kikötünk. A méreg aznap éjfélre éri el Dankó Pista városát, a belvárosi temetőben ekkor fordul a sírban Juhász Gyula, és alighanem könnyezik a tápai Krisztus is.”

 

Somodi István, a ciánszennyezés pusztításának egyik közvetlen szemtanúja a február 21-én délután fél háromkor kezdődő séta szervezője. Mint azt a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a Bodzási út végéről indulnak és közel kétórás lesz hullámtéri séta. Közben pedig biztos, hogy szívesen beszél azokról az elhíresült napokról és a tiszai halászokról, akiknek az életét egycsapásra megváltoztatta a ciánáradat.
 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Útban a döntő felé a vásárhelyi szakképzés legjobbjai

Útban a döntő felé a vásárhelyi szakképzés legjobbjai

Az eddigi elődöntők alapján, a négy hódmezővásárhelyi szakképző iskola valamelyikében tanulók közül tizenhárman esélyesek a döntőre.
Blendenyitogató Mártélyon

Blendenyitogató Mártélyon

A Lucien Hervé Kameraklub szervezésében, a tavaly  október végén tartott első mártélyi fotózás folytatásaként ismét egy szakmai kirándulás lesz.
Hétfői helyzet

Hétfői helyzet

Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Hálaadó istentiszteletet követően felavatták a mártírhalált halt, Celebesz szigetén kórházat alapító Cseszkó Gyula és felesége, Hadady Emma Róza emléktábláját az Ótemplom falán.

 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Következik a Szabadság téri Óvoda
Következik a Szabadság téri Óvoda A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
 
Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek