A bérleti piac intenzitása nem változott jelentősen a tavalyi évhez képest, de a diákok felpezsdíthetik a keresletet – derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.
Vidéki városok és budapesti albérlet árak listája a galériában!
Az albérletek piaca a tavalyi évhez képest volumenben nem mutat jelentős változást, bár egyértelmű differenciálódás érezhető. A finanszírozási környezet megváltozása, a lehetőségek beszűkülése nyomán sokan szorultak ki a potenciális lakásvásárlók köréből. A trendforduló még nem jött el idén sem a bérleti piacon, az Otthon Centrum tapasztalatai szerint a bérleti díjak és a forgalom is nagyjából a tavalyi szinten maradt.
A távolság dönt
Az augusztusi időszak főleg a frekventált helyen lévő, 2-3 szobás ingatlanok tulajdonosainak kínál jó lehetőséget ingatlanuk bérbeadására. Budapesten a diákok számára az egyik legfontosabb döntési szempont az albérlet egyetemtől / főiskolástól mért távolsága. A lokáció fontossága gyakran a bérleti díj jelentőségével vetekszik. Vidéken a kisebb távolságok miatt az egyetem közelsége nem játszik központi szerepet, de a bérleti díj és a rezsiköltség után fontos döntési elem.
A diákok általában másod-, harmadmagukkal költöznek, ennek megfelelően 2-3, esetleg 4 szobás ingatlanokat keresnek.
Visszaszorult a vásárlás
A válságot megelőzően a kollégium és az albérlet mellett a diákok egy részénél a saját lakás is felmerült opcióként. Általában a szülők vásároltak 2-3 szobás lakást csemetéjüknek. Ez a trend a válsággal háttérbe szorult, de teljesen nem szűnt meg.
Budapesten, a VIII., IX. és XIII. kerületben, de Győrben, Pécsett, Debrecenben is vásároltak már vevők ilyen céllal az Otthon Centrumon keresztül. A tavalyi évhez képest az ilyen motivációjú vásárlásban nincs visszaesés. Aki megengedheti magának, az alacsony ingatlanárak mellett, ilyen célú vásárlással jó befektetést csinálhat.
60 ezres határ
A bérleti díjak tekintetében vegyes a kép az országban. Pécsett nagyjából havi 40 ezer Ft körül indulnak a bérleti díjak, Szegeden már 30-35 ezer Ft-ért lehet egy másfél szobás panellakást bérelni. Debrecenben nagyon sok ingatlant kínálnak az 50-60 ezer Ft-os havi bérleti díj tartományban. Győrben az egyetemtől távol eső panellakás havi bérleti díja 40 ezer Ft körül alakul, az egyetemhez közel már 45-50 ezer Ft. Hasonló elhelyezkedésű, téglaépítésű lakásért 50-55 ezer forintot is elkér a tulajdonosa. Miskolcon egy egyetemtől távol eső panellakást már havi 20 ezer forintért is ki lehet bérelni.
Budapesten a lélektani határ 60 ezer Ft-os havi bérleti díjnál húzódik, ez alatt könnyen ki lehet adni a központi elhelyezkedésű, jó állapotú ingatlanokat. Az ennél drágább ingatlanok is keresettek a diákok körében, de ilyen ingatlanokat már 3-4 fő közösen veszi ki.
A diákok általában a bútorozott, felszerelt albérleteket keresik. A lakás minősége azonban kevésbé játszik szerepet a döntésben, bár a fővárosban a V., VI. és VII. kerületben már a diákok is inkább a jó állapotú ingatlanokat keresik. Ezen a területen a rossz beosztású, rosszabb állapotban lévő lakások kiadása meglehetősen nehéz, a diákok hajlandóak kifizetni a 60-70 ezer Ft-os bérleti díjat is, de cserébe jó körülmények között szeretnének lakni.