
Akár Vásárhelyhez is köthető a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) lefejezésének nyitánya. Most az országban elsőként szintén a városban nyílt meg a jogutód agrár-vidékfejlesztési ügyfélszolgálata.
Lázár János tavaly februárban egy hódmezővásárhelyi fórumon azt mondta, nem tud úgy beszélni az MVH működéséről, hogy ne bosszantsa fel magát. Akkor azt monda, a hivatal direkt elzárja a magyar gazdák elől az uniós forrásokat.
Ez a fórum és az ott elhangzottak lehet akár a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal lefejezésének nyitánya is, hiszen tavaly nyár végére kialakult végleges megoldásként január elsejétől a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) tevékenységét részben a Magyar Államkincstár, részben a megyei kormányhivatalok vették át. A területalapú és a vidékfejlesztési támogatásokat akkreditált szervezetként pedig a Magyar Államkincstár kezeli.
Az átalakítások eredményeként az országban elsőként Hódmezővásárhelyen a tavaly még a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalként szolgáló egykori zsidó kávéház, majd pedig zeneiskola felújított és egy új résszel kibővített épületében intézhetik egy helyen a gazdálkodók a kormányhivatal agrár és vidékfejlesztést támogató főosztályához, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához tartozó ügyeiket.
A hódmezővásárhelyi agrár-vidékfejlesztési ügyfélszolgálat május 5-i átadásán Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, a kormány célja, hogy a mezőgazdaság minél több ember számára biztosítson megélhetést.
A magyar agrárium a hatékonyság és a kapacitás tekintetében sem használja ki lehetőségeit. Az ágazat valamikor félmillió ember eltartására volt képes, ma a földalapú támogatást igénylők száma 180 ezer körül mozog - fogalmazott a politikus.
A kormány azért alakította át az agrár és vidékfejlesztés rendszerét, hogy követhető legyen a források elosztása, közölte a miniszter, hangsúlyozva, a szervezetben dolgozóknak nem az Európai Unió pénzügyi érdekeit kell védeniük, a cél az, hogy a törvényesség betartásával a gazdálkodók minél több forráshoz juthassanak hozzá.
A kirendeltségen négy munkaállomásnál a kormányhivatal agrár és vidékfejlesztést támogató főosztályának, négy másik ponton pedig az agrárkamara falugazdász hálózatának munkatársai segítik az ügyfeleket (ők már az április eleje óta a Kálvin téri épületben intézték a 2017. évre vonatkozó Területalapú támogatási kérelmeket)