
Az előző év első negyedévéhez képest a Dél Alföldön 1,4 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Vagyis ennyivel kevesebbet költöttek a megyében lakók a szupermarketeken kívül. Ezzel a régiók között is az egyik legrosszabb statisztikát produkálja.
(Fotó: illusztráció)
A döbbenetes adat, azaz a fogyasztásban mért visszaesés a vidéki megyékben a válságot idézi. Miközben Budapesten és Közép Magyarországon 14,4 százalékos a növekedés, vagyis úgy viselkedik a főváros lakosságának nagy része, mintha nem lenne holnap.
Óriásira nőtt a különbség az év elején a budapesti és a vidéki emberek fogyasztása között látható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég közzétett területi fogyasztási adataiból.
Bár a korábbi negyedévekben is a hagyományosan erősebb, nagyobb vásárlóerővel rendelkező Budapest teljesített jobban a kereskedelemben (több negyedévben is akár 7-10 százalékkal erősödött a forgalom), a vidék lakossága is egyre többet vásárolt, ha a bővülési ütem valamelyest elmaradt is a fővárosban megfigyelttől. Azonban 2016 elején furcsa dolog történt: jó néhány vidéki területen hirtelen zuhanni kezdett a forgalom (2015 hasonló időszakához képest), s jelentősen elmaradt az ország központi részéhez és a hagyományosan gazdagabb Győr-Moson-Sopron, illetve Vas megye teljesítményéhez képest. A változás minden korábbi trendet felülírt: a főváros fogyasztása hirtelen 18,1 százalékkal növekedett, ám az ország szinte minden más területén a válságéveket idéző mértékben húzták össze a nadrágszíjat az emberek.
A KSH kiskereskedelmi adataiból kitűnik, hogy főképpen az iparcikk kategória növelte a forgalmát, ezen belül is az autókereskedésekben, a ruházati üzletekben és a bútor-lakberendezési áruházakban költöttek többet az emberek. A szakemberek szerint a főváros költekezése és a vidék spórolása között azért is furcsa a hirtelen támadt két számjegyű eltérés, mert korábban a piackutatók, így a GfK Hungária is úgy látta, hogy valamelyest csökkent az ország módosabb nyugati része és a szegényebb keleti „blokk" vásárlóereje közötti különbség. Könnyen lehet, hogy a kisebb boltok sínylik meg a most megfigyelt jelenséget: a megkérdezett nagy áruházláncok ugyanis vidéken nem érzékeltek csökkenést a fővárosi üzleteik forgalmához képest.