
Az anyakönyvvezető előtt akár hivatalban, akár hivatalon kívül, hétköznap vagy hétvégén kimondott házassági eskütételt, valamint az ehhez kapcsolódó szervezést ingyenesen biztosítja mindenkinek.
Mint ismeretes, az anyakönyvvezetői eljárásnak (beleértve a házassági anyakönyvi kivonat kiadását is) semmiféle anyagi vonzata nincs . Az anyakönyvezető irodájában lezajlott házasságkötésért sem kell fizetni, viszont ha ünnepélyes szertartást akarnak a házasulandók, az önkormányzatonként eltérő mértékű, és a ceremónia külsőségeitől függő összegbe kerül. Hasonlóan Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatához, amely a korábbi években egy gazdasági társasággal állt szerződéses kapcsolatban, és – akár 30 ezer forintot is jelentő – díjazás ellenében vállalta a házasságkötések szervezését. A házasságkötési eljárásról szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 2011. január 1-jén hatályba lépett módosítása felhatalmazást ad a települési önkormányzatoknak, hogy rendeletben határozzák meg a munkaidőn kívüli, így a hétvégéken történő, vagy a hivatali helyiségen kívüli házasságkötések létesítésének szabályait, valamint ennek díjazását. A felhatalmazás gyakorlatilag valamennyi házasságkötésre érvényes, hiszen azokra elsősorban a hétvégéken kerül sor. A január elsején hatályba lépett törvénymódosítást követően a város felbontotta szerződést, és a jövőben az anyakönyvvezető előtt akár hivatalban, akár hivatalon kívül, hétköznap vagy hétvégén kimondott házassági eskütételt, valamint az ehhez kapcsolódó szervezést ingyenesen biztosítja mindenkinek.
A házasságkötések száma az elmúlt években a hazánkban tapasztalható tendenciának megfelelően Hódmezővásárhelyen is csökkent: míg 1998 és 2008 között a házasságkötések száma minden évben meghaladta a kétszázat, addig 2009-ben 186, 2010-ben csupán 177 pár mondta ki a boldogító igent az alföldi városban. Az önkormányzat a szervezés díjmentességével szeretné segíteni a párokat, akik a magyar államot képviselő anyakönyvvezető előtt tett fogadalmukkal szeretnék megerősíteni kapcsolatukat, összekötni életüket és megalapítani családjukat. Hódmezővásárhely önkormányzata szerint a házasság olyan alapvető intézménye a társadalomnak és biztos köteléke az emberi kapcsolatoknak, amelynek fontosságát elismerni, létrejöttét támogatni és társadalmi szerepét erősíteni kell.