
Valójában még mindig nem elég, bár az elmúlt években egyre több figyelem összpontosult arra, hogy a tiszai szennyezés évről évre mekkora méreteket ölt.
Az év elején hozzávetőlegesen 3500 tonnányi hulladék érkezett hazánkba a jeges árral. Az előző évi káresemények 70%-a kommunális hulladékszennyezés volt, amit ha a 2008-as évhez viszonyítunk, annak több mint négyszerese.
A PET Kupa életében hatalmas előrelépés, hogy 5 év szemléletformálás, 10 tonnányi szakadatlan szemétgyűjtés és tiszai szennyezéssel való küzdelem után most a kormányzat meghívásának köszönhetően saját szemükkel láthatták a probléma forrását Beregszászon és azt, mi vár még a környezetvédőkre vízen és „szárazföldön”. A „Tiszta Kárpátalja! – Önkéntes Környezetszépítő mozgalom” eseménye egy olyan felülről jövő és határon átnyúló kezdeményezés, ahol a Tisza megtisztítását és a tiszta víz megőrzését igazán fontosnak tartják a kezdeményezők, valamint a bekapcsolódó kormányzati és megyei erők tevőlegesen is támogatják a mozgalmat.
A probléma kezelésére, a PET Kupa kezdeményezésére szakmai kerekasztal is összeül évente. Idén is itt osztotta meg mindenki tapasztalatait, ötleteit egymással a vízminőség megóvása érdekében. A PET Kupának köszönhetően az elmúlt öt évben 350 kilométeren 10 tonna hulladéktól, 130.000 PET palacktól tisztult meg a Tisza, 41 PET hajó és 300 PET kalóz segítségével. Tavaly a kupának hála rekordmennyiségű, 60.000 darab palacktól és 5 tonna szeméttől mentesült a Tisza. Mindemellett a csapat fennhatósága alatt 125 fkm került monitorozásra, melynek során 62 szennyezett helyszínt lokalizáltak, mértek fel, amiből 21-et megtisztítottak és még egy a vízminőséget tanulmányozó laboratóriumi vizsgálatra is sor került.
Érdemes megjegyezni, hogy ezekkel a tevékenységekkel, az Alsó Tisza vidékét is megóvták szennyeződésétől. Igaz ha pontosak akarunk lenni, akkor inkább úgy lehet fogalmazni, hogy kevesebb a szennyeződés.
Ezen a kerekasztal beszélgetésen érkezett a felkérés Ötvös Józseftől, Miniszterelnökség Kárpátalja fejlesztési feladataiért felelős főosztályvezetőjétől, hogy a PET Kupa csapata látogasson el Beregszászra, a probléma eredőjének helyszínére, ahol a „Tiszta Kárpátalja! – Önkéntes környezetszépítő mozgalom” rendezte meg 2 napos nyitóeseményét.
Grezsa István, Kárpátaljáért felelős kormánybiztos elmondta, hogy ennek a programnak „célja a hosszú távú szemléletváltás, amelynek ma tesszük meg az első lépését. Minél több embert meg szeretnénk győzni arról, hogy csak személyes felelősségvállalással és erős közösségi szellemmel érhetjük el céljainkat.”
Drámai állpotokat találtak. Látható a térség lesújtó helyzete, az ukrán állami támogatás és hulladékgazdálkodás hiányának következtében a 200 illegális szemétgyűjtőben felhalmozódott 3 millió tonna hulladék, mely a Tisza völgyének területét szennyezi leginkább.
Összességében a tapasztalat az, hogy a helyzet katasztrofális, mégis akadnak reménymorzsák. A terepen látottak azt mutatják, hogy ugyan az idei jeges áradás elvitte a szeméthegyek nagy részét, de már észrevehetően gyűlik az árterekben az utánpótlás. Noha Beregszászon működik a szemétszállítás, azt mégsem veszik igénybe, sokkal inkább a régmúlt módszerét alkalmazva a falu szélén, a patak mederbe, illetve az ártérbe teszik le a lakossági és építési hulladékot.