Kultúra, oktatásA szikáncsi aranylelet ismét hazatért

2014. január 31., péntek
 

Az 1439 darabból álló szikáncsi aranykincs az ország legjelentősebb hunkori pénzlelete, a második helyezett 800 darabos érméből áll. Ez is jól demonstrálja, hogy a Kárpát Medence, Magyarország gazdag régészeti leletekben, amire oda kell figyelnünk, mondta L. Simon László a szikáncsi aranylelet kiállításának megnyitóján.

 

Képünkön Bokorné Nagy Katalin régész, aki a feltárást vezette és L. Simon László (Fotó: VH)


Az Országgyűlés Sajtó és Kulturális Bizottságának elnöke, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke azt is elmondta,a vásárhelyi kiállítás arra is felhívja a figyelmet megnőtt az illegális kincskeresők száma Magyarországon. Ellentétben Jozó Erzsébettel, aki leadta a vásárhelyi határban talált érméket, ma Magyarországon elképesztő méretű az régészeti leletek illegális kereskedelme, elég, ha a legjelentősebb online kereskedésekre feltett kínálatot nézzük. Mint mondta, ugyanakkor ez a kiállítás arra is példa, hogy jó irányú a kormányzat törekvése, hogy a helyi kiállítóhelyek az önkormányzatok kezelésébe kerüljenek. Ebben egyébként példaértékű Hódmezővásárhely, állapította meg L. Simon László.

Azt is elmondta, jogszabály módosítást javasolnak, hogy az eddig nagy fővárosi múzeumok, mint például a Nemzeti Múzeum raktáraiban őrzött és soha ki nem állított régészeti leletek a megtalálás helyén, a helyi múzeumokban legyenek kiállítva.           

 

A január 31-én délután tartott megnyitón Torbágyi Melinda, a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának főosztályvezetője  alapos szakmai ismertetője során a megjelenteknek elmondta, a kincs 97 százalékát II. Theodosius solidusai alkotják, emellett Honorius, valamint III. Valentinianus érméi fordulnak elő benne. Az igen nagy tisztaságú, 23 karátnál is finomabb érméket a 420-440-es évek között verhették. A verdefényes, vagyis a még használatba nem került nagy mennyiségű, azonos lelet arra utal, hogy a pénz nem összegyűjtésből ered, hanem valószínűleg a hun fejedelmi udvarba császári adónak szánták. Torbágyi Melinda hasonlatként elmondta, évi 6000 font volt a provincia adója, a szikáncsi kincs együttvéve 20 fontot tesz ki.  

 

A megnyitó után Torbágyi Melindát a Vásárhelyi Hírek arról kérdezte, vajon mennyi érmelelet van a Nemzeti Múzeum raktáraiban, amelyek akár a helyi múzeumok látnivalóit  gazdagíthatná? Az éremtár főosztályvezetője nem bocsátkozott becslésekbe sem, de azt elmondta, feltétlen különbséget kell tenni a régészeti leletek között. Nem vált ki minden lelet például olyan helyi érdeklődést, mint a szikáncsi. Sokszor közrejátszik az is, ha valamilyen helyi sajátosság, történet kapcsolódik a leletekhez. A helyi kiállítóhelyeknél sok más, például biztonsági szempontokat is figyelembe kell venni. Végül példaként felhozta a most megnyílt kiállítás anyagát. Mint mondta, háromféle az itt látható 54 pénzérme, vagyis a többi 1385 egyforma. Vagyis semmi értelme ilyen mennyiségben kiállítani.     

 

A zártkörű megnyitón – mint képeinken is látható - részt vett Jozó Erzséber családja is.

A kiállítás mától látogatható. A tárlaton több mint félszáz darabot mutatnak be az aranyérmékből, de a látogatók korabeli újságcikkek, jegyzőkönyvek és egy híradófelvétel segítéségével megismerhetik a kincs megtalálásának körülményeit. Sőt az 1963 novemberében 1000 érméből a Tornyaiban nyílt első kiállításon az egyik aranypénz eltűnésének történetét is.

 

Kapcsolódó cikkünk

 

Hová tűnt egy aranypénz?

 

Olvassa el ezt is!

Nyáron kezdődik az új-kishomoki csatornázás

Nyáron kezdődik az új-kishomoki csatornázás

12 kilométer csatorna épül Új-Kishomokon. Az építkezések várhatóan jövő év végére fejeződnek be. A csatornázással egy időben a szennyvíztisztító telepet is fejlesztik.
Végső búcsú Ferrari Violettától

Végső búcsú Ferrari Violettától

Február 8-án, szombaton vesznek végső búcsút a vásárhelyi születésű Ferrari Violettától. A Jászai Mari-díjas színésznőt a református egyház szertartása szerint a budaörsi új temetőben búcsúztatják.   
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban

Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban

A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok

2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok

2025-ben 5 hosszú hétvége lesz, de idén nem lesz hatnapos hosszú hétvége. 2025-ben is három  szombati munkanap lesz.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 1. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Jogerős ítélet született
Jogerős ítélet született A Volánbusznak járó több tízmillió forintos támogatást, az ez után járó késedelmi kamatokat, valamint perköltséget ítélte meg a bíróság. Van még további nyitott kérdés.
 
Osztrák bajtársak adománya
Osztrák bajtársak adománya Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
 
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
 
Itt a korcsolyaszezon
Itt a korcsolyaszezon December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 50. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Ez volt az első hazai vereség
Ez volt az első hazai vereség Az egri Eszterházy SC-t látta vendégül a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 10. fordulójában.Három ponton múlott.