
Egy kis túlzással Indiana Jones bőrébe bújhatnak, azok a gazdag képzelőerővel megáldott vállalkozó kedvű amatőr régészek, akik egy több mint hatezer éves rézkori sírt "áshatnak ki" a Múzeumok Éjszakáján Hódmezővásárhelyen.
Ha a szervezőkön múlik, talán némi „autentikus kincset” is ki lehet majd régészkedni a Tornyai János Múzeum Szegfű utcai udvarán június 22-én este 7 órától.
„Ott ugyanis bárki spaklit és ecsetet ragadhat, hogy a Hódmezővásárhely-Kopáncs, Olasz-tanya lelőhely 52. sírjában nyugvó felnőtt nőt és sírmellékleteit feltárja és dokumentálja,” mondta Elek András a Vásárhelyi Híreknek.
A Tornyai János Múzeum sajtóreferense arról is beszélt, hogy a Múzeumok éjszakáján az említett temetkezést igyekszenek majd rekonstruálni egy, a múzeum udvarában kialakítandó „ásatási” szelvényben, ahol kicsik és nagyok egyaránt kipróbálhatják magukat egy régészeti feltáráson. Lehetőség nyílik majd a feltárt jelenségek lerajzolására, dokumentálására és természetesen a feltáró munkák most is régészek felügyelete mellett zajlanak majd, akik igyekeznek a szakmai tanácsok mellett a felmerülő kérdésekre is választ adni.
A leletanyag feldolgozását Mészáros Patrícia régész végzi, aki érdekes, ásatási felvételekkel illusztrált, rövid előadásban vezeti majd be a hallgatóságot a rézkor rejtelmeibe.
Az „ásatás” ideje alatt lehetősége nyílik emellett a múzeumban őrzött, és többek között a látványraktárban is látható avar és honfoglaláskori ékszerek díszítő motívumaival való megismerkedésre és mindenki elkészítheti saját kis ékszerét, vázolta az izgalmas est részleteit Elek András, a Tornyai János Múzeum munkatársa.
Tóth Katalin a Tornyai János Múzeum régésze 2008. április 21. és május 26. között végzett megelőző feltárást a 47-es számú főút mellett található Hódmezővásárhely-Kopáncs, Olasz-tanya lelőhelyen. Az ásatás során feltártak egy több mint 6000 éves, kora rézkori (Tiszapolgár-kultúra) temetőrészletet, ahol összesen 14, szabályos rendszerben elhelyezkedő ÉK–DNy-i tájolású sírt sikerült megmenteni és dokumentálni. A megtalált sírok foltjairól minden esetben fotót és rajzot készítettek, majd a kibontott sírokat is lefotózták és lerajzolták, majd az egész feltárási szelvényt térképre vitték.
Az elhunytak mellé ebben a korban általában agyagedényeket, ételmellékletet és kőeszközöket helyeztek. A sírmellékletek alapján kiemelkedő volt az 53. sírba eltemetett felnőtt férfi, aki mellé 13 edényt, 3 retusált élű késpengét és ételmellékletet helyeztek, továbbá az 52. sírban nyugvó felnőtt nő, akinek edénymellékletei mellett réz karikákból álló fülbevalópárja és csont gyöngyökből készített karkötője volt.