
A Vásárhelyi Hírek Szerkesztőségébe, illetve mindkét facebook oldalára kommentelők sokasága írta felháborodottan, hogy igaz lehet-e a Webhir.com által közreadott „Jövőre kiveszik a tanmenetből a nyelvtan órát”címen megjelent cikk tartalma.
A hírnek utánajárva, Balázs József a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ tanügyigazgatási referense a Vásárhelyi Hírek megkeresésére elmondta, kacsa a hír, hiszen az új Nemzeti Alaptanterv bevezetése a legkézenfekvőbb cáfolata.
A Emberi Erőforrások Minisztériuma, Köznevelésért Felelős Államtitkárságtól kapott állásfoglalás is hasonlóan keményen fogalmaz. Mint írják, súlyos tárgyi tévedést tartalmaz, nyugodtan mondhatjuk: „rémhír”!
2013. szeptember elsejétől a magyar köznevelésben bevezetik az új Nemzeti alaptantervet leképező új Kerettanterveket. Mindkét központi tartalmi szabályozó dokumentumban (NAT és Kerettanterv) az egyik legfontosabb tudásanyagnak és fejlesztési területnek számít az anyanyelv-ismeret. Minden iskolatípusban minden pedagógiai szakaszon magas óraszámban kell tanítani a „magyar nyelv és irodalom” tantárgyat.
A tantárgy két részelemének aránya a tanévek előrehaladásával némileg az irodalom javára tolódik el, de egyetlen évfolyamban sem szűnik meg a magyar nyelv tanítása. Idézzük példaként a gimnáziumi kerettantervből a következő állítást: „A magyar nyelv és irodalom tantárgy rendelkezésére álló óraszámot … a kerettanterv a következőképpen kezeli: 9. évfolyamon heti 2 nyelvtan és 2 irodalomórával, 10-12. évfolyamokon pedig heti 1 nyelvtan és 3 irodalomórával számol.”
Ha a cikk szerzője esetleg a szűkebb értelemben vett grammatika tanítására gondolna, akkor sem lenne igaza, mert cáfolatként említhetjük, hogy például a felső tagozaton a szűkebb értelemben vett nyelvtani ismeretek tanítására a javasolt óraszám 48 a 102-höz arányban áll a magyar nyelv tanítására fordítandó teljes óraszámmal.