
Hódmezővásárhelyre látogatott a Norvég Királyság magyarországi nagykövete, Olav Berstad és munkatársai. Dr. Márki-Zay Péter polgármesterrel gazdasági és kulturális témákról beszélgettek.
A tárgyaláson kiderült, hogy Norvégia - ahogyan régebben is - szívesen támogatna magyarországi fejlesztéseket és kulturális projekteket, ám a magyar kormány engedélye hiányzik ehhez. Így most mintegy 300 millió eurót zároltak, ennyi nem került kiosztásra a magyar projektekre. Viszont sikerült beazonosítani olyan pályázati forrásokat, amit jövőben Hódmezővásárhely is egészen biztosan meg fog pályázni.
A látogatásra a norvég nagykövetet elkísérte családja, akikkel kilátogatott Mártélyra, ahol Hódmezővásárhely polgármesterével végigsétáltak a tanösvényen és megtekintették a Bodnár Bertalan Természet és Környezetvédelmi Oktatóközpontot, valamint a mellette lévő Ifjúsági Házat, ami annak idején norvég finanszírozással valósulhatott meg.
Valószínű kevesen tudják a városban, hogy a „Regionális Környezeti Nevelő Központ kialakítása a Mártélyi Tájvédelmi Körzet területén” című pályázat Norvég Finanszírozási Mechanizmus keretében meghirdetett pályázati pénzből valósult meg.
A Norvég Alap minden ellenvetés nélkül jóváhagyta a város pályázatát és a Végrehajtási Szerződés megkötéséhez szükséges dokumentumokat 2008. december hónapban megküldték a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség részére.
Önerővel kiegészítve ebből épült meg a Bodnár Bertalan Oktatóközpont területén egy 19 férőhelyes, akadálymentesített ifjúsági szálláshely, nyitott tanteremmel, klímamérő állomással, 7 kilométeres szárazföldi, 4 kilométeres vízi tanösvénnyel, kerékpárokkal, kishajókkal és modern vizsgálati eszközökkel.
Ezeket, már amelyik elérhető, mind a mai napig szívesen használják a Mártélyi holtág iránt érdeklődők, illetve a vásárhelyi óvodás és iskolás csoportok. Hiszen még a környezettudatos nevelést elősegítendő oktatócsomagok is készültek, amelyek a pedagógusok munkáját segítették.
A néhány éve a Norvég Alap támogatásával Mártélyon kialakított műtárgyak közül viszont soknak csak romjai, vagy már csak nyomai vannak meg.
Szintén a Norvég Alap finanszírozta Hódmezővásárhelyen az Egészséges Vásárhely Program 4 évvel ezelőtti projektjét. Az állapotfelmérés költségeit a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2009-2014 Kapacitásfejlesztés és intézményközi együttműködés program támogatta 144 ezer euroval, körülbelül 45 millió forinttal. A projekt 2016 májusában indult és 2017 áprilisában fejeződött be.
(Mint ismeretes néhány éve sokáig álltak a projektek és kifizetések a kipattant nemzetközivé terebélyesedett, ám hazánkra nézve kellemetlen befejezésű úgynevezett Norvég Alap-ügy miatt. A nemzetközi diplomáciai feszültséggé szélesedő konfliktus 2014-ben alakult ki egyrészről a magyar kormány, másrészről a Norvég Alap és EGT Alap donor országai és az általuk az alap három programjának magyarországi kezelésével megbízott civil szervezetek között. A Norvég Alap azért függesztette fel a magyarországi kifizetéseit, mert a magyar kormány egyoldalúan változtatta meg a teljes Norvég Alap hazai közreműködő szervezetét, ezért megromlott a diplomáciai viszony Magyarország és Norvégia között.
A magyar kormány tisztviselői bűncselekmények elkövetésével vádolták a civil szervezeteket, ügyükben rendőri és adóhivatali nyomozás indult, az adóhatóság az adószámukat felfüggesztette. A KEHI kezdeményezésére elvégzett ügyészségi vizsgálat eredményeként kiderült, hogy a vizsgált öt civil szervezet közül (melyek az Alapok pénzeinek elosztását végezték) három semmilyen szabálytalanságot nem követett el. A szervezetek elleni, több mint egy éven át tartó nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntették.)