Az Alföldi Galériában felcsendülő Chopin muzsika vezette be a közönséget hangulatilag a ma délután fél hatkor az összes földszinti teremben megrendezett kiállítás képi világába.
Fotók: Damó Adrienn ( VH© )
A szegedi Sonkodi Rita száznegyven, az egyik látogató tömör megfogalmazása szerint „múltidéző, nosztalgiát árasztó” képeiben gyönyörködhetünk mától.
Nagyrészt még a képek keretei is emelik a hangulatot, köztük nem is egynek saját története van. „Ezt csak kevesen tudják, de számomra a képkeret is része az alkotásnak. Ismerőseim tudják ezt és szólnak, ha valamilyen különlegességre bukkannak,” mesélte Sonkodi Rita a Vásárhelyi Híreknek.
Nem kétséges, a kiállított képei által, a "boldog békeidők" polgári világába csöppenünk, valamennyi különlegesen finom, nőies alkotás. Lázárné Megyeri Zita megnyitó beszédében is arról beszélt, Sonkodi Rita képeivel először két évtizede véletlenül találkozott és már akkor megfogta a festőművésznő érzésekkel teli képi világa. Szeretett volna megismerkedni személyesen is az alkotóval, ahogy Lázárné fogalmazott, aki „úgy fest ahogy él, úgy él ahogy fest.”
„Nem a szakmának festek, számomra az életem egy nagyszerű kiegészítése, - majdnem azt mondtam hobbim - a festészet”, vallotta meg Sonkodi Rita a Vásárhelyi Híreknek. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karának tanára, két nagylány édesanyjaként harmonikus életében a festészet őrzi a lelki egyensúlyát.
A Magyar Kultúra Napján megnyílt gyűjteményes kiállításon mintegy száznegyven festményt tekinthet meg a nagyközönség. Sonkodi Rita sajátos képi világú, idilli hangulatú, romantikus képei a századforduló korszakát idézik meg, amikor a nők még úri hölgyek, a férfiak úriemberek voltak. Sok képe a Nyugatos költők szerelmeinek, múzsáinak nőalakjait ábrázolja, a néző számára megteremtve egy világot, hogy aztán azt, saját szubjektív érzései „fejezzék be”.
Művei magukban hordozzák Goethe gondolatát, miszerint a női természet közeli rokona a művészetnek - fogalmazta meg Nagy Imre a Tornyai János Múzeum igazgatója, aki - mint az a ma délutáni megnyitón is elhangzott - tavaly novemberben a művésznő tárlatát Szegeden a Móra Ferenc Múzeumban éppen ő nyitotta meg. Ezzel már kézenfekvő magyarázatul is szolgált, hogyan is jött létre a vásárhelyi kiállítás. A Tornyai János Múzeum igazgatójának döntése minden bizonnyal sok művészetszerető vásárhelyinek szerzett örömet. A megnyitó után többen is mondták, „ezt mégegyszer látni kell, ismét érezni a képek különleges meghitt hangulatát”.