
Súlyos következményekkel járhat, ha egy áttekinthetetlenül bonyolult fogalmat leegyszerűsítünk, mert az iszlám és a kereszténység is összetett fogalom
Gondolkodásmódunk ellentét fogalmakra épül, mint a hellén és a barbár, vagy a pogány és a keresztény. Elhatárolódunk, az egyik közösségbe tartozunk, a másikba nem, érdekcsoportokba szerveződünk, szövetségekbe lépünk be – mondta Máté-Tóth András, az SZTE Bölcsészettudományi Kar Vallástudományi Tanszékének vezetője, aki nemrég a Szegedi Tudományegyetemen tanuló hallgatóknak tartott előadást Gausz Andrással, a Filozófia Tanszék docensével az iszlám és Európa viszonyáról.
A beszélgetésen többek között azt is mondta, „Súlyos következményekkel járhat, ha egy áttekinthetetlenül bonyolult fogalmat leegyszerűsítünk, mert az iszlám és a kereszténység is összetett fogalom. Egyes helyeken a saría van érvényben, máshol – mint Tunéziában – olyan sétálgatni, mintha Szegeden lennénk” – magyarázta. A hitvalló és a kultúrkereszténységet kettéválasztja, Európát az utóbbi jellemzi, mert faluhelyen Adjon Istennel! köszönünk, keresztnevet adunk a gyermeknek, de nem a kávéházakból lesz templom, hanem pont ennek fordítottja működik. Hozzátette, ma is vannak közös keresztény értékek, mint az emberi jogok, vagy a tudományos kíváncsiság.
Ez is a témája lesz Máté-Tóth András előadásának, amelyet Hódmezővásárhelyen a Domonkos-Kör meghívására november 7-én 19 órakor a Szent István tér 4. szám alatt, a Domonkos Nővérek Rendházában tart majd az érdeklődőknek.