
Összegzés címmel nyílt kiállítás Sonkoly Tibor festőművész munkáiból szombaton a Hódmezővásárhelyi Művésztelepen.
A hódmezővásárhelyi születésű Sonkoly Tibor a város képzőművészeti életének elismert alakja, aki a helyi festészeti tradíciókból táplálkozik, és adta tovább ezt a tapasztalatot tanítványainak. A május 12-én nyílt kiállítás különösen aktuális, hiszen a festő éppen május 10-én ünnepelte 75. születésnapját. Az alkotó a Szőnyi István Képzőművészeti Szabadiskolába járt, ahol Hincz Gyula volt a mestere. Sonkoly Tibor 1970 és 1974 között a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán tanult rajz-földrajz szakon, ahol Cs. Pataj Mihály volt a mestere. A művész dolgozott díszletfestőként, reklámgrafikusként, 1974 óta pedig pedagógusként, mindemellett tanulmányutakon járt Párizsban, Velencében és Vallaurisban.
Tardy-Molnár Anna a MANK Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntőjében is kiemelte Hódmezővásárhely szerepét a hazai kortárs festészetben. A kiállítást Fenyvesi Félix Lajos költő nyitotta meg. Az esemény házigazdája Rapcsák Katalin, az Alkotóház vezetője volt. Vendégként, érdeklődőként több önkormányzati képviselő és a város polgármestere is jelen volt.
Az 1966-ban átadott művésztelep, ahogy a szintén a szervezet tulajdonában álló Hódmezővásárhelyi Alkotóház is, a pincétől a padlásig megújult 2016-ban: hőszigetelték az épületet, kicserélték a nyílászárókat, és sor került a gépészet teljes cseréjére is. A Kertváros egyik jellegzetes épületeének felújítása eredményeként a művésztelepen négy műterem várja az alkotókat, ezek közül háromban pályázati úton kiválasztott művészek alkothatnak kedvezményes bérleti díj fejében, a negyedik pedig rövidebb időtartamra is bérelhető.
A Hódmezővásárhelyi Művésztelep műtermeire sikeresen pályázók 2016-ban vehették át kulcsaikat: Donka Gergely, Máté István Hunor és a most kiállító Sonkoly Tibor három évig alkothatnak a megújult terekben.
Sonkoly Tibor tárlata július 14-ig tekinthető meg a Hódmezővásárhelyi Művésztelepen, előzetes egyeztetést követően.
Kapcsolódó cikkünk:
Megújult az Alkotóház és a Művésztelep