
Megírtuk, a hódmezővásárhelyi közgyűlés pénteken elfogadta a város költségvetését. Az erről szóló határozatban a többi között rögzítették, hogy idén Hódmezővásárhelyen elsőbbséget élveznek a kötvény- és hitelvisszafizetések, működési hiány nem tervezhető, kizárólag a jogszabályban meghatározott bér, járulék és cafeteria adható, önerős beruházást nem lehet indítani.
A napirend előtti felszólalásában Korsós Ágnes címzetes főjegyző elmondta, Hódmezővásáhely nem elégszik meg azzal, hogy az állam a város adósságának 60 százalékát átvállalja. A város vezetése Szegeden, a kormányhivatalban tárgyalt a konszolidációról. Itt jelezték, ha marad a 60 százalékos besorolás, akkor nem biztos, hogy el tudják látni feladataikat. Kiegészítették az adósságcsökkentés kapcsán tett indokaikat, például azzal, hogy a lakosság már nem terhelhető tovább helyi adókkal. Elképzelhető, hogy februárban újabb ajánlatot kaphat a város.
A Vásárhelyi Hírek 2011 decemberében írta, a hódmezővásárhelyi önkormányzat adósságállománya 16,3 milliárdról 20,7 milliárd forintra nőtt 2007 és 2010 között, miközben a település 10,3 milliárd forint értékű fejlesztést valósított meg, állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nyilvánosságra hozott jelentésében.
2012 nyarán a kormány 79 millió euró (23,2 milliárd forint) összegű, 25 éves futamidejű kötvénykibocsátást engedélyezett Hódmezővásárhely önkormányzatának. A kormány döntése Hódmezővásárhely és az Erste Bank között létrejött megállapodás végrehajtását jelentette és az adósság csökkentését szolgálta.
2012-re Hódmezővásárhely adóssága 25 milliárd forintra emelkedett. A 2006-os kötvényt svájci frankban bocsátották ki, és hogy a város csökkentse a devizakockázatokat, Lázár János a város polgármestere határidős piacokon forgatta meg a város pénzét. Ez utóbbi miatt megrótta az Állami Számvevőszék, hozzátéve, hogy az akció nem volt törvénytelen csak kockázatos.
Kapcsolódó cikkünk:
Adósságrendezés elsőként Hódmezővásárhelyen