A tervezett beavatkozások célja a Mártélyi-holtág, mint különösen veszélyeztetett vizes élőhely helyreállítása és fejlesztése, valamint az itt élő hazai védett és közösségi jelentőségű fajok védelme.
Fotó: VH
Ezt megfelelő vízpótlás és vízáramlás megteremtésével és a természetes vízi élőhelyek helyreállításával, fejlesztésével lehet a leggyorsabban és legköltséghatékonyabban elérni.
A beruházást a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság készítette elő. A 41 hektáros holtág rendezésének főbb cél a holtágban lévő víz állapotromlásának megállítása, a holtágba jutó antropogén szennyezések nagy részének kizárása a Darvasszéki-Mártélyi csatorna nyomvonalának megváltoztatásával, a természetes faj- és élőhely diverzitás növelése, a vizes élőhelyek növelése, őshonos halfajok és kétéltűek szaporodásának helyet adó vizes élőhelyek megújítása, a munkaterületeken a tájidegen fásszárúak gyérítése, valamint a tájesztétikai érték emelése.
Az előkészítés 36 és fél millió forintba került. A legfontosabb, hogy a mártélyi szivattyútelepre érkező tisztított szennyvíz, időszakos csapadékvíz ne a holtágba kerüljön, hanem a Darvasszék–Mártély-csatorna nyomvonalát meghosszabbítva, zárt csővezetéken keresztül jusson az élő Tiszába.
Hasonlóan fontos a természetes vízpótlása a holtágnak. A beruházáshoz két csónakkikötő építése és a szárazföldi tanösvény mellé egy új és egy vízi tanösvény kialakítása is tartozik.
2013. augusztusban beadásra került a megvalósításra vonatkozó pályázat is. Amennyiben pozitív elbírálásban részesül, úgy a konkrét – közel egymilliárdos - kivitelezési munkák várhatóan a jövő év elején kezdődhetnek el és 2015-ben fejeződnek be.