
Az 1943. évi doni áttörés napján rendhagyó történelemórával, koszorúzással, gyászmisével emlékeznek a keleti front százhúszezer magyar áldozatára Hódmezővásárhelyen.
1943. január 12-én reggel megremegett az ég és a föld a Don partján; az urivi halálkanyarban pergőtűzzel indult meg a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg állásai ellen. A Don-kanyarnál a magyar történelem legtöbb áldozatott követelő veresége következett be: a kétszázezres seregből 120 ezren, köztük 133 hódmezővásárhelyi soha nem tért haza.
Hódmezővásárhely városa január 12-én 11 órától a Hősök terén álló második világháborús emlékműnél rendez megemlékezést és koszorúzást, melyen Miklós Péter történész, az Emlékpont intézményvezetője mond beszédet, imát mond Dudás Ferenc református tábori lelkész.
A koszorúzással nemcsak a 113 soha vissza nem tért hódmezővásárhelyi katona, hanem a 207.500 frontra kivonuló magyar hős előtt is főhajtás lesz.
A rendezvényen közreműködik a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekara.
Ezt megelőzően 10 órától az Emlékpontban rendhagyó történelemórán, vásárhelyi középiskolás diákoknak Kovács Ferenc helytörténeti kutató tart előadást.
A II. világháború keleti-hadszínterén elesettek, megsebesültek és fogságba esettek lelki üdvért 18 órától gyászmise lesz a Belvárosi Katolikus Templomban.