
2013-ban több mint 30 ezer látogatója volt a Tornyai János Múzeumnak és az Alföldi Galériának. Ez a tavalyi év gyorsmérlege, ami minden bizonnyal idén is megismétlődik, tekintettel arra, hogy 2014-ben közel tucatnyi kisebb, nagyobb, köztük várhatóan országos érdeklődést kiváltó kiállítást rendeznek.
Fotók: VH
A 2014-es esztendő valamennyire az áttekintő kiállítások éve lesz – mondta Nagy Imre az idei programtervet bemutató hétfői sajtótájékoztatóján. A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója a részletekről szólva, elmondta az év egyik kiemelkedő eseménye lesz idén is az Őszi Tárlat.
Az 1954 óta, minden év október első vasárnapján nyíló Őszi Tárlat egyediségét töretlen hagyománya adja valamint az, hogy valamennyi képzőművészeti ág képviselteti magát. A kerek évfordulóhoz, a kiállítás egyik életre hívója, a száz éve 1914. október 7-én született Kurucz D. István festőművész, a korabeli paraszti világ megörökítője képeiből nyíló tárlata kapcsolódik. Természetesen a hagyományoknak megfelelően az előző évi Őszi Tárlat Tornyai-plakettese önálló kiállítása is az Őszi Tárlattal egy időben nyílik, idén Czene Márta alkotásaiból.
A 2014-es esztendő kiállításainak sorát a Tornyai-múzeumban az 1998-ban útjára indított Vásárhelyi Kerámia Szimpózium reprezentatív kiállítása nyitja, amelyre az elmúlt másfél évtizedben született alkotások legjavát válogatták össze.
Január 22-dike a Magyar Kultúra Napja, amelyhez kapcsolódóan az Alföldi Galériában nyílik Sonkodi Rita szegedi festőművész gyűjteményes kiállítása, amelyen csaknem százharminc képet láthat a közönség.
Hosszú idő óta a Vásárhelyi Hírek az egyik legolvasottabb cikke, (cikkünk a lap alján!) az 1963 őszén Szikáncson a földből előkerült 1439 darab bizánci solidus aranyérme megtalálásának története. A folyamatos érdeklődés is közrejátszott abban, hogy a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött nagy értékű érmekincsből 50 darabot bemutatnak a Tornyai Múzeum februárban nyíló kiállításán. Most először láthatók majd a háromféle bizánci solidus érmék. Egyúttal megismerhetjük a sajtóban sok helyen tévesen leírt, de nem a pulykák kapirgálása által megtalált hat és fél kilogramm arany történelmi hátterét.
Nagy Imre az év egyik legjelentősebb kiállításaként beszélt a Kogart-gyűjteménnyel közösen rendezendő Koszta József-tárlatról. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal karöltve több múzeumból és magángyűjteményekből kapott festményekből láthat majd kiállítást a közönség. Az 1948-ban Kossuth-díjjal elismert, Szenteshez kötődő festőművész alkotásaiból utoljára 1949-ben, halála évében rendeztek gyűjteményes kiállítást
Az I. Világháború kitörésének 100 éves évfordulóján az országos megemlékezés sorozathoz Vásárhely az augusztus végén egy fiatal hódmezővásárhelyi katona személyes tárgyait is bemutató kiállítással kapcsolódik.
A tavaly alapított két díj, a Rudnay és a Fiatal Képzőművész Nívódíjával jutalmazott művészek is kiállítanak az év vége felé, majd az évet egy korábbi Tornyai-plakettes, az idén 65 esztendős Földi Péter gyűjteményes kiállítása zárja.
Kapcsolódó cikkünk:
Hat és fél kilo arany egy tanya mellett