
Magyarországon eddig megoldatlan volt a vegyes, az erősen szennyezett és a veszélyes üveghulladék újrahasznosítása. A júliustól termelő, hódmezővásárhelyi Energocell Hungária Kft. építőipari anyagot gyárt majd a hulladékkezelőktől származó üvegszemétből.
Hiába gyűjtöttük eddig szelektíven a színes és fehér üvegeket, azok sok esetben a kommunális hulladéklerakókba kerültek, a kidobott, veszélyesnek minősített monitorok pedig magas költséggel, külföldön hasznosultak. A júliustól termelő, hódmezővásárhelyi Ipari Parkban, az Energocell Hungária Kft. építőipari anyagot gyárt majd a hulladékkezelőktől származó üvegszemétből.
A hulladékkezelést koordináló szervezetek jelentős szakmai támogatása kellett ahhoz, hogy Hódmezővásárhelyen, júniusban beindulhasson az Energocell Hungaria Kft. új, üveghulladékból építőanyagot előállító üzeme. A közel 650 milliós beruházásból induló vállalkozás 25 embernek ad munkát és évente 12 ezer tonna üveg újrahasznosítását képes elvégezni. A hulladékkezelők kezdeményezésére hamarosan az elhasznált televíziós csövek üvegtartalmának befogadására és feldolgozására is sor kerül.
Megkérdezett szakemberek szerint, közel három évvel ezelőtt a hazai hulladéklerakók háromnegyedét becsukták, de attól azok még továbbra is elszigetelt környezeti zárványként léteznek. Az ideális helyzetet abban látják, ha ezek a lerakatok lennének az újrahasznosítási ipar nyersanyagbányái, végleg eltűntetve ezzel az elmúlt század eddig használhatatlannak gondolt szemetét.