
A vásárhelyi hímestojás-festő Bereczné Lázár Nóra a tavalyi évhez hasonlóan idén is meghívást kapott Hollókőre.
Évek óta az ország egyik legnépszerűbb húsvéti fesztiváljának helyszíne Hollókő, a Budapesttől alig egy órás autóútra fekvő, az UNESCO világörökségi listáján szereplő ófalu. Parasztházaival és köves utcájával szabadtéri múzeumra emlékeztet ugyan, de élő, működő falu, amelynek lakói húsvétkor magukra öltik népviseletüket, és életre keltik a magyar húsvéti népszokások javát. A háromnapos locsolóparti hétfő estig tartott.
Természetesen a Húsvét elmaradhatatlan a festett tojás nélkül, amelynek immár országos hírű - szó szerinti - mestere a vásárhelyi Bereczné Lázár Nóra. Következetességének, szorgalmának és a téma iránti nagy elhívatottságának az eredménye, hogy 29 évesen kapta meg a népi iparművész címet, 30 évesen a Népművészet Ifjú Mestere állami kitüntetést, 31 évesen és egy évvel később (2013-ban) is a Magyar Kézműves Remek kiemelt szakmai nívódíjat és címet vehette át. A fiatal alkotó saját bevallása szerint nyughatatlan, temperamentumos természetű, aki rendületlenül alkot és kutat. Értéket őriz, képvisel, ad át.
Ez történt a tavalyi év után idén is Hollókőn, ahol -saját elmondása szerint- három napon át reggel kilenc órától este hatig a folyamatosan érkező hazai és külföldi érdeklődőknek bemutatta a tojásfestő technikákat, sőt (mint az képen is látható) kipróbálhatták, írókázhattak a vendégek. A három nap alatt több mint ötezer ember volt kíváncsi Bereczné Lázár Nóra tojásfestő munkáira.
Mint azt a Vásárhelyi Híreknek elmondta, Hollókőre idén különösen széles határon túli körből merített. Felvidék, Gömör, Szatmár, Moldva, Gyimes, Háromszék, Dél Erdély, Muravidék legszebb folklór elemeivel díszített húsvéti tojásokat mutatott be.
Képünkön április 6-án japán kislány tojást írókázik Hollókőn