
A Mártélyi Holtág jövőjét illetően nagy változások érlelődnek, derült ki a napokban az ATI-VIZIG tájékoztatása nyomán. Egy, még 212-ben aláírt szerződés második fordulóját készítette elő a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, az Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.
Idén nyár végén adják be a A Mártélyi-holtág élőhelyvédelmi célú rehabilitációja pályázati anyagot, amely várhatóan még ez évben elbírálásra kerül. Amennyiben pozitív bírálat születik, úgy 2014 januárjától megkezdődnek a megvalósításhoz szükséges közbeszerzések. A közel 1 milliárd Ft értékű beruházás várhatóan 2015 nyarán fejeződik be.
A projekt megvalósításban a 41,2 hektáros vízfelülettel rendelkező Mártélyi Holt-Tisza vízterének és parti sávjának rehabilitációja a cél: a különösen veszélyeztetett vizes élőhelyek helyreállítása és fejlesztése, valamint az ott élő hazai védett és közösségi jelentőségű állat- és növényfajok védelme. Ezt elsősorban vízpótlással, a vízáramlás növelésével és a víztér öntisztuló képességét segítő élőhelyek helyreállításával és fejlesztésével lehet a leggyorsabban és a legköltséghatékonyabban elérni, vélik a szakemberek.
A Darvasszék-Mártélyi csatornában szállított tisztított szennyvizek, illetve időszakosan a csapadékvizek eddig a mártélyi holtágba kerültek, a projekt megvalósulása után viszont közvetlenül a Tiszába lesznek vezetve, ami az üdülőterületben valamilyen formában is érdekeltek számára az egyik legnagyobb örömhír.
A projekt keretében megépül a holtág északi vonalában egy Tisza-parti gravitációs bevezető műtárgy is, melyből a víz a holtág irányába folyik majd, ezzel biztosítva a természetes vízutánpótlást. A holtág visszavezető szakaszán meglévő zsilip építési és vízgépészeti rekonstrukciója is szükséges. A zsilip előtt a töltésbe egy úgynevezett bukóműtárgy épül, ezzel tarthatóvá, szabályozhatóvá válik a vízszint.
A vízpótlás biztosításán túlmenően, az elmúlt időszakban leülepedett iszapmennyiségek - rövidebb szakaszokon - hidromechanizációs (szivattyúzásos) eljárással eltávolítják a mederfenékről.
Az ATI-VIZIG a Vásárhelyi Híreket arról is tájékoztatta, hogy a projekt keretén belül vízi tanösvény létesítményeit is kiépítik, melyek végpontjain csónakkikötők fognak elhelyezkedni. Ugyancsak a tanösvény részeként a holtág által körülvett hullámtéri területen kialakításra kerül egy ún. „tanóra hely”, ahol padok és asztalok biztosítják a szakmai vezetők részére a természetvédelmi ismeretek átadásának lehetőségét. A fejlesztés részeként egy csónakpark is megvalósul. A vízi tanösvény indulási és végpontja az üdülőfalu területén tervezett kikötő, míg az út végpontjának csónakkikötője, a pihenőhellyel együtt a körbezárt terület partján kerül kialakításra.