
A diákok kétharmada - minden alsó tagozatos gyermek és a szociálisan rászoruló felsősök, vagyis összesen 735 ezren - ingyenesen kapja a tankönyvcsomagot a jövő héten kezdődő tanévben.
Fotó: VH archív
Összesen 12 millió tankönyvet küldtek ki, ezek mintegy 10 milliárdos értéket képviselnek. Az általános iskolák 1-4. évfolyamán ingyenesek a tankönyvek, a diákok 67 százaléka térítésmentesen kapja meg a kiadványokat.
Újdonság, hogy az 1-2. évfolyamon a tartós tankönyvek a gyerekeknél maradhatnak, a tanóra 45 perces lesz továbbra is, de a tananyagot 30 percben sajátítják el a diákok.
A rendszerváltás óta a legnagyobb összeget, összesen 74 milliárd forintot fordítják gyermekétkeztetésre, a rászorulóknak pedig a szünidőkben is biztosítják az ingyenes étkeztetést.
Magyarországon a kisgyermekek 90 százaléka ingyen étkezhet, miután a jogosultak száma a korábbi 92 ezerről 318 ezerre nőtt.
A családi adókedvezmény révén átlagosan évente 240 ezer forinttal több marad egy családnál. Az idei iskolakezdésre a szeptemberi családtámogatási ellátásokat már augusztus 29-ig, hétfőig elutalják.
A folytatódó adócsökkentésekkel és a legfontosabb élelmiszerek áfájának csökkentésével jövőre átlagosan 35-40 ezer forinttal több marad a családok zsebében, a kétgyermekes családok adókedvezménye 30 ezer forintra emelkedik, a legalacsonyabb jövedelmű 120 ezer családnak pedig továbbra is a zsebében marad a bruttó fizetése.
Szeptembertől újabb 3,5 százalékkal nő a pedagógusok bére. Béremelésben részesülnek a nevelést, oktatást segítő nem pedagógus végzettségű iskolai dolgozók is, decemberben második alkalommal 35 ezer forint béren kívüli juttatást kapnak, majd januártól további 10 százalékkal nő a bérük.