
Július 30-án tizenkilencedik alkalommal kezdődik a Zenei Tábor Hódmezővásárhelyen. A fáradhatatlan szervező, Dratsay Ákos fuvolaművész Kecskeméten a Vásárhelyi Híreknek arról is beszélt, miért fontos a tábor a fiatal muzsikusok számára?
Képünkön Berényi Bea és Dratsay Ákos művészházaspár
Vásárhelyi Hírek: Hányan lesznek idén a táborban?
Dratsay Ákos: Közel hetvenes létszámra számítunk, 12 és 22 év közöttiek jönnek, Soprontól, Miskolcig és persze többen is Kecskemétről, a Kodály Iskolából.
VH: Kicsit furcsa tábornak nevezni ezt az egyhetes kurzust.
D.Á.: Valóban ez inkább kurzus, a köznyelvben él a „tábor” kifejezés, de ha maradunk ennél, akkor én hozzátenném az ’edző’ szót, mert hát egy kicsit lehet ezt edzőtábornak is nevezni!
VH: Majd megijednek a szülők!
D.Á.: Sok szülő éppen hogy küldi a gyereket, ugyanis ez a Hódmezővásárhelyen munkával, tanulással töltött egy hét arra jó, hogy kiderüljön helyes úton jár-e a fiatal? Valóban a muzsikálás lehet-e ígéretes jövő a számára? Ezeket inkább a 12-14 éveseknél szükséges kitapasztalnunk.
VH: A programfüzetet nézve ismét a vásárhelyi unitárius templom ad otthont a kurzusnak, illetve a hangversenyeknek.
D.Á.: Csodálatos helyszín! Tökéletesen megfelel. Amióta pedig felújították, még inkább nagyszerű érzés az egyszerű fehér falak, a fafaragások között zenélni. Bár akusztikai szempontból egy kicsit visszhangos, egyáltalán nem zavaró. Az ifjú muzsikusainknak pedig a meghitt, sajátos légköre nem csak az előadáshoz, hanem a koncertközönség számára a zenei élmény befogadásához is ideális körülményt teremt.
VH: Mi az idei tábor zenei jellemzője?
D.Á.: Idén egy kicsit jobban fókuszálunk a közelmúlt és napjaink magyar zeneszerzőire.
A Zenei Tábor nyitóhangversenye, a művésztanárok közreműködésével, július 30-án 19 órakor lesz az unitárius templomban Hódmezővásárhelyen a Völgy utcában. A következő héten, augusztus harmadika kivételével, a kurzus művésztanárai, meghívott előadói, illetve a növendékek, minden este egy-egy koncerttel örvendeztetik meg Hódmezővásárhely és vonzáskörzetének zeneszerető közönségét.
Dratsay Ákos fuvolaművész
Hódmezővásárhelyen Szalai Györgynél kezdett fuvolázni, a szegedi szakközépiskolában dr. Sebestyén István volt a tanára, a Zeneakadémián Pröhle Henrik növendékeként szerzett diplomát 1983-ban. 1994 óta rendszeresen zsűrizik országos szintű versenyeken. Szólistaként és kamarazenészként aktívan koncertezik, a Kecskeméti Bach Együttes vezetője, felvételeket készített vele a Hungaroton Classic és a Magyar Rádió. Kortárs magyar művek előadásáért három alkalommal részesült Artisjus-Díjban, megkapta a MAOE Weiner Leó Zenepedagógiai Díját és Kecskemét város Kodály-Díját.
1981-től, az első zeneművészeti szakközépiskolai osztály beindításától tanít a Kodály Iskolában. Növendékei kezdettől fogva az országos szakközépiskolai versenyek díjazottjai és sikeresen tanulnak tovább a hazai zenei felsőoktatásban.
1993. óta szervezi feleségével, Berényi Beával közösen a hódmezővásárhelyi Országos Zenei Tábort, mely jelentős szerepet tölt be a Kodály Iskola tehetségkutató-gondozó törekvéseiben.