Kultúra, oktatásSzáz éve történt: román megszállás Hódmezővásárhelyen

2019. június 3., hétfő
 
Száz éve történt: román megszállás Hódmezővásárhelyen

Száz évvel ezelőtt, 1919. április 30-án szállta meg a román hadsereg Hódmezővásárhelyt, amely során azon túl, hogy több száz vagonnyi gabonát, lisztet, több ezer élőállatot foglaltak le, leszerelték a világhírű Kalmár-rostagyárat és Tornyai János több mint hétszáz festményét és rajzát is magukkal vitték.

 

 

 

 

 

A megszállás idején történt Hódmezővásárhely történelmének legvéresebb tömeggyilkossága is. Minderről megemlékezik az Emlékpont kamarakiállítása, amelyet Nagy Gyöngyi, a közgyűjtemény történésze állított össze.

 

Az első világháborúban a legnagyobb veszteséget a Dél-Alföld: Békés, Csanád és Csongrád vármegye lakossága szenvedte el. Hódmezővásárhelyről 1914 és 1918 között közel 15 ezer férfi vonult hadba, akik közül mintegy 2800 katona lett a háború áldozata. A Dél-Alföldet ebben a súlyos helyzetben érte a királyi román hadsereg megszállása.

 

A román egységek 1919. április 29-éről 30-ára virradóra szállták meg Hódmezővásárhelyt. A városi direktóriumot május 8-án feloszlatták, s hogy nem sokon múlott, hogy Hódmezővásárhely és Makó román terület legyen, bizonyítja a kiállított román térkép, amelyen két város a megrajzolt határvonal keleti oldalán látható.

 

A tárlat része a román parancsnokság által láttamozott igazolvány, amely nélkül nem lehetett a várost elhagyni, illetve az igazolólapok, amelyeket a rekvirálás során az elvett jószágok fejében kaptak a megkárosított tulajdonosok. A tárlókban megtalálható az a kárbejelentési jegyzék, amelyet Tornyai János állított ki a tőle elvitt festményekről, illetve látható a korabeli részletes lista is a kifosztott Kalmár-féle rostagyárat ért károkról.

 

A megszállás idején tűnt fel Berényi László, aki magát rendőrparancsnoknak titulálva fogott intézkedésbe a városban. Állandó kísérőjével, Nagy Gézával a román katonák segédletével a város lakosai közül túszokat szedtek, akiket a városházán börtönöztek be. Berényi 1919. július 25-én délelőtt indította meg román katonai fedezettel a menetet a Kutasi út irányába, s közben az utcán tartózkodó embereket is a menetbe kényszerített. Az orvos Nagy Dezső tanyájához érve három személyt azonnal agyonlőttek, a többieket leterelték a tanya pincéjébe, akiket később kivégeztek ki. Összesen 56 mártír vesztette életét.

 

Berényi kegyetlen cselekedetéről a helyi sajtó is beszámolt, s a korabeli újságok oldalai is megtekinthetők a Tóth Mihály és Hegyi Endre magángyűjtő, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltár Hódmezővásárhelyi Levéltára segítségével létrejött kamaratárlat tárlóiban, az Emlékpont első emeletén.

 
 
VH-ATA
 

Olvassa el ezt is!

A gyermekeink jövőjét alapozzák

A gyermekeink jövőjét alapozzák

Ma van a pedagógusnap: hagyományosan ekkor köszöntik a köznevelésben és a felsőoktatásban dolgozókat.
Újra nagyobb katonai létszám a határnál

Újra nagyobb katonai létszám a határnál

Németh Szilárd: "..iszonyatosan megnőtt az illegális migrációs nyomás..." Valószínű a hódmezővásárhelyi Helyőrség állományának feladata ismét jelentősen növekszik.
Kossuth-kifli kávézó

Kossuth-kifli kávézó

Az eredetileg már decemberre tervezett névadót azért kellett elhalasztani, mert a hatóság 3 hónap alatt sem tudta eldönteni a helyben sütés engedélyézését.
Stars Of Hope sikerek

Stars Of Hope sikerek

Március 16-án a Ritmuscsapatok Országos Táncversenyét rendezték Dabason az OBO arénában. A 2025-ös versenyév második állomásán  is indultak a vásárhelyi táncosok.
 

És ezt már olvasta?

A vásárhelyi agrárszakoktatás története egyúttal helytörténet is
A vásárhelyi agrárszakoktatás története egyúttal helytörténet is A hódmezővásárhelyi agrárszakoktatás múltját részletesen feldolgozó Fekete Gyula Intézménytörténeti Kutatási Program újabb állomásához érkezett.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 8. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Tóth Csaba váltja Horváth Zoltánt a HFC élén
Tóth Csaba váltja Horváth Zoltánt a HFC élén A Hódmezővásárhelyi FC tisztújító közgyűlést tartott, ahol új elnököt és új, kibővített elnökséget választott a tagság. 
 
Idén ketten kaptak Signum Urbis Honorantis kitüntetést
Idén ketten kaptak Signum Urbis Honorantis kitüntetést Idén is két Signum Urbis Honorantis elismerést adományoztak március 15-én, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a díszközgyűlésen.
 
Ismét kitüntették Kószó Pétert
Ismét kitüntették Kószó Pétert Kiemelkedő karitatív és szociális segítő munkáját, továbbá a hazai közéletben végzett példamutató és a Kárpát-medencei magyarság összetartozását erősítő tevékenységét ismerték el.
 
Hézső Ferenc lett Vásárhely díszpolgára
Hézső Ferenc lett Vásárhely díszpolgára

A mai napig a város kulturális és művészeti életének aktív szereplőjeként a Közgyűlés határozata értelmében Hódmezővásárhely díszpolgára címet vehetett át. 

 
Hódmezővásárhely kitüntetettjei 2025
Hódmezővásárhely kitüntetettjei 2025 A Közgyűlés határozata értelmében PRU URBE kitüntetésben hárman részesültek a város polgárainak érdekében végzett kulturális  tevékenysége elismeréseként.