Kultúra, oktatásRivaldafényben a nagyértékű tallérlelet

2018. július 22., vasárnap
 

A tengerparti fövenyen sokszor haszonnal kecsegtető foglalatosság a séta egy fémkereső detektorral. Vásárhely határában ezzel a módszerrel nagy értékeket találtak.

 

 

 

 

 

 

A kingéci tallérlelet 67 ezüstérméjét 2009 decemberében fémkereső műszer segítségével találták meg Hódmezővásárhely határában. Az ezüstpénzek ma a Tornyai János Múzeum egyik külön kiállítótermében láthatóak, megtalálásukról és eredetükről pedig a Múzeumi szombat programsorozat július 21-i eseményén tartott előadást Csányi Viktor, a közgyűjtemény régésze.

 

Lakossági bejelentésre szálltak ki a múzeum munkatársai a Batidához közel található területre, ahol a szántóföldön római kori érmékről érkezett a bejelentés. A szakemberek az amatőr fémkereső, Kocsis Imre segítségét kérték, akinek műszere rövidesen jelzett is a területen, ahol meglepetésre 16. századi ezüsttallérok kerültek elő a földből.

 

A múzeum régésze elmondta: a megtalálás módja lehetőséget adott, hogy geodéta közreműködésével pontosan rögzítve és szakszerűen feltárva került elő a teljes lelet. Nem tudni, hogy kié lehetett az elrejtett vagyon, egy-egy érméje is jelentős értékkel bírt. Csányi Viktor elmondta: ezek a tallérok akkoriban konvertibilis fizetőeszközként működtek, ilyen érmét sok helyen vertek a kontinensen és magas ezüsttartalmuk miatt a legtöbb országban el is fogadták fizetőeszközként.

 

Az előadás résztvevői maguk is kezükbe vehették a lelet néhány darabját és kipróbálhatták a fémkereső berendezést, amely a lelet megtalálásában segítette a régészeket.

 

 

A Vásárhelyi Hírekben többször írtunk arról, hogy a Hódmezővásárhelyhez tartozó Kingéc nevű határrészben 30 hektáron, több mint ötvenezer négyzetméternyi területet tártak fel a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum régészei. 2009 augusztusa és decembere között végzett feltárás során egyedülálló módon 14 régészeti korszak emlékei kerültek elő. A korai újkőkortól a középkorig, a legtöbb, az Alföldön megfordult nép megjelent a kedvező földrajzi környezettel csábító ártéri szigeten.

A páratlan régészeti leletre – 67 darab ezüsttallérra – 2009 karácsonya előtt néhány nappal találtak rá lakossági jelzés alapján a Tornyai János Múzeum régészei. Helybéliek szóltak a közgyűjtemény munkatársainak, hogy amatőr régiségbúvárok fémkeresővel vizsgálnak egy magaslatot a Tisza egykori árterében. A helyszínre érkező kutatók a felszínen nem találtak érdemleges régészeti leletet, azonban Bacskai István hivatásos műszeres lelet- és lelőhelyfelderítő segítségét kérték, aki rábukkant a kincsre. 

 

2011-ben számoltunk be arról, hogy a veretek nagy része egy körülbelül száz négyzetméteres területről került elő, mindössze 10-25 centiméteres földréteg alól, de a legmélyebben megtalált érméért sem kellett 40 centiméternél mélyebbre ásni. A szakemberek ebből arra következtettek, hogy egykori tulajdonosa nem ásta el, esetlegesen csak “elkaparta”, vagy egy fa odvába rejthette el a kincsét. Az éremveretek egy bőrből készült erszényben lehettek elrejtve. Erre utal az a virágalakú aranyozott bronz veret, amely az érmék közeléből került elő és egyértelműen a török korra datálható.
A hatvanhét veret a 16. század végén jelentős értéket képviselt, egy-egy ezüsttallér egy mesterember többheti vagy többhavi bérét tette ki. A kutatók feltételezése szerint az összeg adófizetés céljára szolgált vagy egy katona összegyűjtött zsoldja lehetett.
A 25-30 gramm közötti tömegű, 35-40 milliméter átmérőjű tallérok 1534-1594 között készültek, döntően a Német-Római Császárság területén. A legnyugatabbról származó tallérokat a mai Elzász, illetve Hollandia területén verték. Egy tallér Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem uralkodása idején, 1593-ban Erdélyben készült, két másik – Rudolf császárt ábrázoló pedig – ugyanebben az időszakban Körmöcbányán.
 
 
VH-ATA
 

Olvassa el ezt is!

Útlevél ellenőrzéskor át akarta verni a határőrt

Útlevél ellenőrzéskor át akarta verni a határőrt

Nem volt elég a honosítással kapott kettős állampolgárság, magyar útlevelet is akart szerezni, egészen fifikás módon. Börtön lett a vége.
Fürdési tilalom a Mártély holtágon

Fürdési tilalom a Mártély holtágon

Rossz hír, pláne mivel a következő napokban igazi nyaraló időt prognosztizál a meteorológia, hogy alig két hét után, ismét kikerült a fürödni tilos tábla a Mártélyi szabadstrandra.
Csokimikulást a kezekbe!

Csokimikulást a kezekbe!

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala idén is megrendezte a gyermekkarácsonyt a Fekete Sasban.
Vásárhelyre érkezett Meg Nem Született Gyermek szobra

Vásárhelyre érkezett Meg Nem Született Gyermek szobra

2018 júliusában hazánkba is eljutott a szobor egy másolata az Együtt Az Életért Egyesület munkája révén. Két hétig a Szent István templomban helyezték el.
 

És ezt már olvasta?

Osztrák bajtársak adománya
Osztrák bajtársak adománya Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
 
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
 
Itt a korcsolyaszezon
Itt a korcsolyaszezon December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 50. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Ez volt az első hazai vereség
Ez volt az első hazai vereség Az egri Eszterházy SC-t látta vendégül a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 10. fordulójában.Három ponton múlott.
 
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal A hazai és idegenbeli mérleget nézve teljesen ellentétes előjelekkel várta a két együttes a pénteki találkozót.
 
Rézkori település az egykori DÉMÁSZ központ területén
Rézkori település az egykori DÉMÁSZ központ területén Több mint 4800 négyzetméteren egy kora rézkori település objektumait valamint sírokat tártak fel és sok feldolgozásra váró leletanyag került a Tornyaiba.