







A legmodernebb gördülő polcos rendszerű raktárak feltöltése és a katalogizálás a következő év feladata az ősz első napján átadott múzeumépületekben.
Fotók: VH©
„Ha most kezdődnének az építkezések, kérnék még egy szintet” – illusztrálta egy kissé sarkosan a helyzetet Nagy Imre igazgató, arra a kérdésre, elég-e a hely a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum régi és új épületszárnyába kerülő néprajzi és helytörténeti gyűjtemény, illetve régészeti leletek elhelyezésének. „Természetesen azért nincsenek gondjaink, mindennek meglesz a helye, csak egy-két nagyobb darab, mint például egy legalább ötméteres ladik elhelyezése jelent gondot, de megoldjuk,” tette hozzá az igazgató, aki november 8-án délben múzeumi bejárásra invitálta a sajtó képviselőit.
150 ezer darabos gyűjtemény korszerű elhelyezése a cél a következő hónapokban, fogalmazott Nagy Imre. A múzeum 2009 nyarán költözött ki a dr. Rapcsák András út 16-18. szám alatti épületkomplexumból, melyet a 21. század látogatói és múzeumszakmai igényeinek megfelelően újítottak föl és bővítettek ki. A Petőfi utca sarkán kialakított épület alagsorában, a régészeti leleteket helyezik el, dobozokban, precízen felcímkézve. A dobozokban a feltárás során talált töredékek, régi emberi és állati csontok mellett, például olyan, a laikus számára jelentéktelen, de a kutatóknak beszédes lelet is található, mint például a Csomorkányi templom építéséhez használt habarcs darabája. Az igazgató megjegyezte, ezek a leletek a kutatók munkáját segítik, hiszen hatalmas anyagi ráfordítást igényelne a régészeti anyag kiállításra történő restaurálása, előkészítése, illetve maga a kiállítás installálása. Ettől függetlenül, a terveik között szerepel, a belvárosi sportcsarnok és a 47-es út építése során feltárt leletek bemutatása.
(Erről bővebben olvashat a lap alján!)
A legmodernebb gördülő polcos rendszerű raktárak feltöltése és a katalogizálás a következő év feladata az ősz első napján átadott múzeumépületekben. Háromszintes, modern kialakítású rész épült, ahol a raktárak és a restaurátorműhelyek kaptak helyet. A földszintre, az átmenő raktárba érkeznek a leletek és a műtárgyak, ahol a muzeológusok és restaurátorok előzetesen megvizsgálják őket. A Deák Ferenc utcára nyíló üvegportálos műhelyben – ahova majd az érdeklődő járókelők is bepillanthatnak – tisztítják és restaurálják a tárgyakat.
A néprajzi és régészeti anyag mellett a helytörténeti gyűjtemény több mint 8900 műtárgyat őriz. Legrégebbi darabja egy 1491-ből származó, II. Ulászló által kiadott oklevél. A gyűjtemény legnagyobb részét a vásárhelyi céhek, a helyi iparszervezetek emlékei alkotják, de őrzi Vásárhely polgárainak hagyatékát, a város politikai és kulturális életének emlékeit is.
Kapcsolódó cikkeink:
Csak egy estére a közönség is láthatja a páratlan kingéci ezüstleletet