






Találtak egy természetellenes tartásban fekvő csontvázat, ami arra utal, hogy egy mély gödörbe belelökték, vagy beleesett és ott hagyhatták. Tízezer darabos gazdag régészeti lelet.
A Hódmezővásárhelyhez tartozó Kingéc nevű határrészben 30 hektáron, több mint ötvenezer négyzetméternyi területet tártak fel a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum régészei. 2009 augusztusa és decembere között végzett feltárás során egyedülálló módon 14 régészeti korszak emlékei kerültek elő. A korai újkőkortól a középkorig, a legtöbb, az Alföldön megfordult nép megjelent a kedvező földrajzi környezettel csábító ártéri szigeten.
A leletanyagot március 9-én mutatta be a sajtó képviselőinek dr. Nagy Imre múzeumigazgató és Csányi Viktor ásatásvezető régész. A közel tízezer darabos töredék feldolgozása körülbelül két hónap múlva befejeződik. Csányi Viktor a leletek nagyságának illusztrálására elmondta, jelenleg a Tornyai Múzeum régészeti anyaga százezer darabra tehető, vagyis a kingéci leletek tíz százalékkal gazdagítják majd a múzeum gyűjteményét. Beszélt arról, hogy a régészeti leletek tanúsága szerint körülbelül nyolcezer év emléke került elő a földből.
A fémtárgyak között szerepelnek a népvándorlás korából származó, a szarmaták, majd az avarok, illetve Árpád- és IV. Béla korából származó pénzek, és ruhadíszek, veretek. Viszont az agyagedények között a legfiatalabb egy XVIII. századbeli terménytároló korsó. A Vásárhelyi Hírek kérdésére, Csányi Viktor elmondta, meglepődve tapasztalták, hogy a lelőhelyen egymásra rétegződve tíz korszak településmaradványait tudták azonosítani, de temetőt nem találtak. Hozzátette, jóllehet nem is ez volt ásatás fő célja. Ugyanakkor három sírból emberi maradványokat is feltártak, egyik helyen egymásra halmozott csontokat találtak, ami áldozati szertartásra utal, valamint találtak egy természetellenes tartásban fekvő csontvázat, (képünkön) ami arra utal, hogy egy mély gödörbe belelökték, vagy beleesett és ott hagyhatták. Maga a feltárás csak a jéghegy csúcsa, a munka kétharmad része utána következik, a leleteket rekonstruálni, raktározni, dokumentálni kell.
A Tornyai Múzeum szakemberei a feltárt tízezer darabból álló anyagot folyamatosan tisztítják, restaurálják, katalogizálják. A munka dandárján már túlvannak és várhatóan májusra lezárul a kingéci ásatás feldolgozása, tájékoztatott Csányi Viktor ásatásvezető régész