
Egy hódmezővásárhelyi székhelyű - az alternatív energiatermelést és hulladékgazdálkodást erősítő - regionális kompetencia központ megvalósíthatóságáról kezdődtek megbeszélések német, román, szerb és hazai egyetemi kutatókkal, oktatókkal, vállalati szakemberekkel, gazdasági szervezetek vezetőivel.
Képünkön Horváth József dékán (b) fogadja a vendégeket (Fotó: VH)
Az érdekes és perspektivikus kezdeményezés első, a feladatokat meghatározó találkozója június 5-én volt Hódmezővásárhelyen, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán.
„A Duna Régió Stratégia keretében megvalósuló, a németországi Hohenheim Egyetem által koordinált Intelligens és Innovatív Vidéki Térségek elnevezésű nemzetközi projekt fő célkitűzése, hogy Közép-Kelet-Európa számos országában a helyi mezőgazdaság és vidékfejlesztés szolgálatába állítandó tematikus kompetencia központot hozzon létre,”- ismertette a június 5-i találkozó lényegét Horváth József a Vásárhelyi Híreknek.
A Mezőgazdasági Kar dékánja kiemelte, Hódmezővásárhely számára különösen jelentős, hogy az egyik ilyen kompetencia központ, amelynek fókuszában az alternatív energiatermelés és hulladékgazdálkodás áll, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán jönne létre.
Mint mondta, a központ célja a témával kapcsolatban a legkorszerűbb és leghatékonyabb gyakorlat megvalósítása érdekében a döntéshozói, az oktatás-kutatási, és a vállalkozói szféra közötti információáramlás elősegítése. Ebből a térségnek közvetlen haszna származik majd.
A téma fontosságára jellemző, hogy a mai találkozón, hazai és határon túli egyetemi oktatók, kutatók mellett részt vett többek között a szerbiai biomassza szövetség elnöke, Kispál Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Csongrád megyei elnöke, Hegedűs Zoltán, a Hódmezővásárhelyi Önkormányzat Pénzügyi, Gazdasági Bizottság elnöke, Szabó Lajos a Hódagro Zrt. elnök-vezérugazgatója, Héjja László, valamint több mezőgazdasági, élelmiszeripari és technológiai és bioenergia hasznosítást megvalósító cég képviselője.