






„Hosszú távon szeretnénk, ha a hódmezővásárhelyi Kerámiaközpont Európa egyik kerámiaművészeti bázisává válna. Ennek jegyében indítottuk útjára a professzionális kerámia jeles hazai képviselőinek a bemutatását”- mondta Pannonhalmi Zsuzsa ma délelőtti sajtótájékoztatóján a Nagy Sándor utcai központban. A Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész annak kapcsán mondta, hogy Gorka Géza, Gorka Lívia és Gorka Focht Géza közös kiállítása nyílik május 17-én.
Fotók: VH
A Nagy Sándor utcai Kerámia Központban Gádor István decemberi kiállítása után a Gorka keramikus dinasztiát bemutató kiállítással folytatódik a magyar kerámiaművészet 20. századi nagy egyéniségeit bemutató sorozat a hódmezővásárhelyi Nemzetközi Kerámia Központban. A tárlat kurátora, Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész, a Wartha Vincze Kerámiaművészeti Alapítvány elnöke folyamatában kívánja bemutatni és dokumentálni a magyar kerámiaművészet fejlődését és a szakmai trendeket.
A sajtótájékoztatón Dunai Adrienn és Czakó Czene Anna, a szentendrei Ferenczy Múzeum munkatársai elmondták a dinasztiaalapító Gorka Géza a magyar népi fazekasságtól jutott el a kerámia egyedi iparművészeti formájához, dekorációjához és máztechnológiájához. Leánya, Lívia szerint Gorka Géza egy élet munkájával bizonyította, hogy a kerámia önálló műfaj. "Plasztikus, de nem szobrászat. Színes, de nem festészet. Rajzos, de nem grafika."
A hódmezővásárhelyi kiállítás 124 alkotásának nagy részét a verőcei Gorka Kiállítás kölcsönözte. Az egykori lakóépület Gorka Géza végakarata szerint múzeum lett. Verőce volt a műhely a Gorka család számára. Gorka-Focht Géza a kortárs magyar kerámia magányos alkotója nagyapja hagyományaihoz tért vissza és fontosnak tartja, hogy saját maga korongolva, de magas hőfokon égetve készítsen használati tárgyakat. Étkészletei, vázái, tálai magukon őrzik a családi hagyományokat, a kerámia precíz ismeretét, kézbe fogható a szép tárgy szeretetét.
Mindhárom Gorka, kerámia alkotásokba örökített látásmódját, keramikus egyéniségét, vagyis a professzionális kerámiaművészet három jeles alkotóját ismerheti meg a vásárhelyi közönség, a Nagy Sándor utcai Nemzetközi Kerámia Központban május 17-én, szombaton délután négy órakor nyíló kiállításon.