
Másfél millió hektár parlagfűvel fertőzött területet derítettek fel eddig, és 1500 hektáron kellett hatósági eljárást indítani, a kiszabott bírság összege mintegy 4 millió forint - közölte Szalkai Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) főosztályvezető-helyettese a Dunakeszin tartott sajtótájékoztatón.
Keveseknek tűnik fel, hogy a feltárt terület mindössze 10 százalékának tulajdonosait büntették meg.
Jóllehet a főosztályvezető-helyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy azok a földtulajdonosok, földhasználók, akik még nem teljesítették kötelezettségüket, minél hamarabb végezzék el a mentesítést. Emlékeztetett rá: 15 ezertől 5 millió forintig terjedő bírságra számíthat az, aki nem tartja rendben a területét. A másfél millió hektár nagy részét a rendőrség segítségével, helikopteres felderítések során találták.
Inkább a bürokráciától, mint a parlagfűtől fulladoznak az allergiások. Hiába jelentik be a szénanáthás lakók a parlagfűerdőt a szakhatóságnál, kaszálás helyett a hivatalok aktákat tologatnak.
A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület vezetője, Halász Judit is úgy látja, míg évekkel korábban az utak és a vasúti sínek környéke volt a legfertőzöttebb, az utóbbi években már a külterületi földek, szántók.
- Pedig a lakosság rendszeresen bejelenti a parlagfüvet, csak valamiért nagyon lassan mennek a dolgok. Mintha a hatóságok halogatással fedeznék a gondatlan gazdákat, hogy megússzák a pénzbüntetést- véli az egyesület elnöke.
A Vásárhelyi Hírek kérdésére Halász Judit elmondta, mint ahogy a közvélemény, úgy az Egyesületük sem tudja, hogy megyénkénti bontásban mennyi a fertőzött terület.
Vásárhelyi Hírek birtokában lévő, a Kormányhivatal által 2015 késő őszig összesített lista alapján Csongrád Megyében 46 bejelentés volt, amely 38 és fél hektár fertőzött területet takart. Ebből a hatóság 43 esetben (összesen 30 és fél hektár területre vonatkozólag) felszólította a tulajdonost, hogy mentesítsen.
Az idei adatok tükrében viccesnek hat, és azt a laikus is rögtön érzi, hogy ennél jóval nagyobb a parlagfüves terület, amely lehet nagyobb megművelt, vagy éppen művelés alól kivont terület, illetve kisebb területek, földutak, árkok széle.
A megyei 2016-os összesítésére tehát még várni kell, de a szakemberek szerint félő, hogy nem lesz jelentős változás.