KözéletÖrökül hagyott mártélyi hangulatok

2016. január 15., péntek
 

Több mint 100 fotót adományozott a városnak az 1993-ban elhunyt Nagygyörgy Sándor, festő- és fotóművész özvegye. A képek átadási ceremóniájával együtt, 26 alkotásából nyílt kamarakiállítás a Tornyai János Múzeumban január 15-én délelőtt.

 

 

 

 

A leginkább természetfotóiról ismert, Balázs Béla-díjas és Érdemes Művész hagyatékát Ábrahám Mariann zongoraművész, zenetanár, a művész özvegye adta át a közgyűjteménynek. Előtte Almási István polgármester méltatta Nagygyörgy Sándor munkásságát, akinek a leginkább szeretett témája Mártély volt.

A nyíregyházi születésű Nagygyörgy Sándor ezer szállal kötődött Hódmezővásárhelyhez és környékéhez: a dél-alföldi városban nőtt fel, itt végezte középiskolai tanulmányait, természetélményei és alkotásai a Tiszához, a mártélyi és körtvélyesi holtághoz, az ártéri erdőkhöz fűződtek. A festőecsetet is emiatt cserélte le a fényképezőgépre, mondván hitelesen csak a fotó adja vissza egy táj látványát.  

 

A Tornyai-múzeum január végéig látható kamarakiállításán huszonhat fotón és festményen keresztül villan fel Nagygyörgy Sándor hatalmas életműve. Látható a Sörös Károly mártélyi halászt, illetve a szélmolnárt megörökítő ikonikus sorozata, valamint egy-egy fotó a zsámbéki templomról és a chartres-i katedrálisról, na és persze számos mártélyi tájkép.

 

„Ha egy pocsolyán valami tükröződött, az csakis mártélyi pocsolya lehetett” illusztrálta néhai férje viszonyát Mártélyhoz, Ábrahám Mariann. A művész özvegye elmondta, férje bensőséges kapcsolata a természettel, Mártéllyal csúcsosodott ki: „Olyan volt mint egy szerelem”

 

 

 

Nagygyörgy Sándor édesapja id. Nagygyörgy Sándor tabáni református lelkész volt. A család életéről, illetve Nagygyörgy Sándor hatalmas életművéről Szenti Csilla a Hódmezővásárhelyi Levéltár vezetőjének sok fotóval illusztrált tanulmányát olvassa el  ITT! 

 

 

 

 

A Képzőművészeti Főiskolán Bernáth Aurél osztályában szerzett festőművész diplomát 1959-ben. A hatvanas években "döbbent rá", hogy a természet csodáját nem tudja ecsettel tetten érni, ezért a vizuális kifejezés egy másik eszközéhez, a fotográfiához nyúlt - írta jegyzeteiben. 1976-ig szabadfoglalkozású festő- és fotóművészi tevékenységet folytat, 1977-től haláláig a Nimród vadászati magazin munkatársa. Első egyéni tárlatát 1974-ben rendezte a Műcsarnokban. Ezt követően a világ tucatnyi nagyvárosában volt kiállítása. Számos nemzetközi fotókiállításon nyert díjakat, képeit rendszeresen közölték magyar és külföldi lapok, valamint több kötet társszerzője volt, számos albumot és kiadványt illusztrált felvételeivel. 1981-ben a Nemzetközi Természetfotós Szövetség alelnökévé választották - e tisztséget haláláig töltötte be. A különböző pálya- és nívódíjak mellett több rangos kitüntetést kapott: 1979-ben Balázs Béla-díjjal, Nimród-emlékéremmel, 1989-ben az Érdemes Művész címmel ismerték el munkásságát. Mártélyon a Faluház előtt lánya, Nagygyörgy Ágnes szobra, a Festők Dombján emléktábla őrzi emlékét.

 

Nagygyörgy Sándor életművében jelentősek portréi, riport-, szocio- és épületfotói, de igazi elismerést és nemzetközi hírnevet természetfényképeivel szerzett. Fotóművészi tevékenységének elsődleges célja a természet rejtett szépségeinek feltárása volt. Érdeklődését a múló világ megrendítő jelenetei, a táj, az állatok, a csend, a természetes és az ember által alkotott világ harmonikus kapcsolatának felfedezése és bemutatása vezérelte - olvasható egy róla írt tanulmányban. „Meg akarom ismerni a természet mindennapi titkait, megkeresni a vadon élő állatok életének évezredes rítusait. Mindehhez úgy közelíteni, hogy észrevétlen maradjak, hogy a természet

szigorúan meghatározott rendjét jelenlétemmel lehetőleg ne bolygassam meg. Objektív és igaz képet szeretnék megörökíteni” – vallotta.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Bessenyei Díjasok 2016

Bessenyei Díjasok 2016

Január 22-én nyolcadik alkalommal adják át a Bessenyei Díjakat. Idén a vásárhelyi zenei élet egyik meghatározó személyisége és a 60-as, 70-es évek színészlegendája a kiválasztott.
Elment örökre Vásárhely zenei életének doyenje

Elment örökre Vásárhely zenei életének doyenje

Zenetörténelmi jelentőségű munkájával alapjaitól építette fel Hódmezővásárhely hangszeres és ének-zenei oktatását, tanárként több generációt, diákok ezreit vezetett be a zene világába.
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott

Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott

Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti

A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti

A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi mazsorettek Monzában
Vásárhelyi mazsorettek Monzában A hódmezővásárhelyi Crystal Dance Club Egyesület 24 versenyzővel, két koreográfiával képviselte Magyarországot.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Következik a Szabadság téri Óvoda
Következik a Szabadság téri Óvoda A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
 
Hétfői helyzet
Hétfői helyzet Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 
Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.