A Vásárhelyi postaládákban is rendszeresen felbukkannak a csodálatos tulajdonságokkal rendelkező termékek bemutatójára invitáló szórólapok, vagy a kellemes kirándulással egybekötött termékbemutatók jelentkezési lapja, de telefonon is rendszeresen halljuk: mi vagyunk a kiválasztottak, akik megismerkedhetünk egy-egy egészségjavító és egyéb nagyszerű termékkel. Az általában ingyen ebéddel is „beetetett” résztvevőnek azért érdemes a részletekre is figyelnie!
Egyre több panasz érkezik a termékbemutatókra a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségéhez (FEOSZ), a fogyasztók a vállalkozások korántsem fogyasztóbarát magatartását kifogásolják.
A fogyasztóvédelmi civilszervezet közleménye szerint a termékbemutatókkal kapcsolatos problémák és visszásságok nem új keletűek, és még mindig nem csökkent azon vállalkozások száma, amelyek a fogyasztók hiszékenységére alapozva, elsősorban az idős és beteg embereket célozzák meg termékbemutatóikkal, ahol akár félmilliós vételárért használhatatlan, rossz minőségű termékeket árusítanak.
A FEOSZ hangsúlyozza: az említett fogyasztók a speciálisan védendők csoportjának minősülnek. A vállalkozások magatartása sokszor irányul a vonatkozó kormányrendelet kijátszására, a kötelező tájékoztatást sokszor ködösen, félreérthetően fogalmazva építik be szerződéseikbe, ezzel megpróbálják azt a látszatot kelteni, hogy a vonatkozó kötelezettségnek maradéktalanul eleget tettek.
A fogyasztóknak tudniuk kell, hogy termékbemutatók esetén, ha nem az üzletben vásárolták meg a terméket, akkor az áru kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül indokolás nélkül el lehet állni a szerződéstől. Ez azt jelenti, hogy vissza kell kapnia a teljes befizetett vételárat. Ha kapcsolt hitelszerződést kötöttek a vételár kiegyenlítésére, akkor az indokolás nélküli elállási jog gyakorlása a hitelszerződést is felbontja. A vállalkozásnak kötelessége írásban tájékoztatni a fogyasztót az elállási jog gyakorlásának lehetőségéről és határidejéről. Ha ugyanis ezt elmulasztja, akkor a szerződést semmisnek kell tekinteni, így ekkor a befizetett vételár ismét visszajár - írja közleményében a FEOSZ.