KözéletNemsokára megjönnek, de vajon hányan?

2011. március 12., szombat
 
Nemsokára megjönnek, de vajon hányan?

Tíz év óta, évente 10 százalékkal csökken a molnárfecskék száma. A szakemberek a kémiai szúnyogirtást is okolják. Vásárhely a „Madárbarát város és madárbarát kert” program bevezetésének lehetőségét mérlegeli.

 

 

 

 

 

Hódmezővásárhelyen és Mártély üdülőterületén alternatív, természetbarát módszerek alkalmazásával is ritkítanák a szúnyogokat.  Az Országos Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel együttműködve, az önkormányzatnak benyújtott javaslat szerint, csökkenteni lehetne a kémiai beavatkozást, mert a fecskék életterének kedvezőbbé válása a szúnyogok ritkulását eredményezné.

A Magyarországon fészkelő három fecskefaj: a partifecske, a molnárfecske és a füsti fecske hosszú távú vonuló, vándorlási útvonalaik átszelik a Szaharát, ismert telelő területeik Közép- és Dél-Afrikában vannak. Az őszi és tavaszi vonulás, illetve a telelő területen töltött hónapok alatt a madarakat érő negatív hatások jelentős része közvetlenül vagy áttételesen időjárási anomáliákkal: viharokkal, napokig-hetekig tartó hűvös, csapadékos időszakokkal vagy éppen ellenkezőleg, szárazsággal, és az ebből következő táplálékhiánnyal függ össze. Mára már a fészkelőhelyükön sem találnak elegendő táplálékot, aminek eredménye a fecskék számának drasztikus csökkenése.

Szúnyoggyérítés lakott területeken a kínálkozó lehetőségek közül, többnyire az érintőméregként a kültakarón át felszívódó és idegrendszeren keresztül ható, szintetikus piretroid hatóanyagú készítményekkel, kémiai irtás történik, miközben ez a módszer a természetkárosítás miatt a védett területeken nem alkalmazható.  Ezek a vegyszerek nem szelektívek, azaz nem csak a szúnyogokra, de az összes rovarra (például a virágokat beporzó méhekre), és ezáltal az összes rovarfogyasztó állatfajra, gyakorlatilag a teljes táplálékláncra kihatnak. A szakemberek megállapítása szerint a fecskék az elmúlt tíz évben átlagosan 46%-os állománycsökkenést szenvedtek el. Közülük a legnagyobbat (64%) a városlakó molnárfecskék. Mint azt a javaslatban olvasható, az eltűnésük megállítására léteznek olyan programok, melyek alkalmazásával, figyelem felhívással lehetne lépéseket tenni  a szúnyog populációkat gyérítő fajok védelmére és egyedszámuk csökkenésének megállítására, illetve növelésére.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Kiképzőközpont épül Vásárhelyen

Kiképzőközpont épül Vásárhelyen

Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
Megnyílt a Mártélyi Szabadiskolát bemutató kiállítása

Megnyílt a Mártélyi Szabadiskolát bemutató kiállítása

Mintegy kétszáz alkotást felvonultató kiállítás nyílt szombaton az Alföldi Galériában és Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026

Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026

Továbbra is havi két alkalommal van szelektív hulladék elszállítás és havi 4, vagy 5 alkalolmmal van a zöldhulladék elszállítása.
Ünnepnapok, pihenőnapok 2026-ban

Ünnepnapok, pihenőnapok 2026-ban

2026-ban ismét 3 munkanapot helyeznek át, így hosszúhétvégékké egészítenek ki ünnepnapokat. Például a 2026-os év egy négynapos hosszúhétvégével fog kezdődni.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 3. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Program a gyermekvállalás támogatására
Program a gyermekvállalás támogatására Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
 
Ismét elmaradt a győzelem
Ismét elmaradt a győzelem A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
 
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat A Vásárhelyi Önkormányzat a TOP PLUSZ programban december végén kapott 624 millió forintot humánfejlesztési célokra.
 
Emlékezés a 113 vásárhelyi katonára is
Emlékezés a 113 vásárhelyi katonára is

Az 1943. évi szovjet támadás évfordulóján január 12-én koszorúzás volt a Hősök terén álló második világháborús emlékműnél.