
Az élő- és a félsertés általános forgalmi adója (áfa) 5 százalékra csökken 2014. január 1-jétől a jelenlegi 27 százalékról - jelentette be a kormány szerdai döntését Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter csütörtökön.
Az intézkedés leginkább a feketegazdaságra mérhet csapást, de csak az alapanyagpiacon, és további bonyodalmakat okozhat abban az esetben, ha az áfacsalók más húsipari termékek forgalmazására térnek át. A fogyasztói árakat a mostani adómérséklés nem csökkentheti, mert nem befolyásolja a húsipar nettó árait. Az áfaügyben korábban kiemelten kezelt baromfiszektort elfelejtette a kormány.
Közben megszólalt Zöldség-Gyümölcs Terméktanács, amely üdvözli a sertésáfa-csökkentést és 5 százalékos általános forgalmi adót szorgalmaz saját ágazatában is. Így visszaszorítható lenne a zöldség-gyümölcs fekete kereskedelme, ami bizonyos időszakokban elérheti a legális forgalom felét. Ráadásul mivel a termékek mintegy fele frissen kerül a fogyasztó elé, így közvetlenül csökkennének a fogyasztói árak is.
Az ágazat tehát sorban áll az áfacsökkentés lehetőségéért, amely elengedhetetlen a jelenleg társadalmi vitán lévő Magyar Zöldség-Gyümölcs Ágazati Stratégia 2014-2020 közötti céljainak sikeres megvalósításához - fogalmaz levelében Mártonffy Béla, a Terméktanács elnöke. Kiemelkedő szerepe van az áfacsökkentésnek abból a szempontból is, hogy a mezőgazdaságon belül a zöldség-gyümölcs ágazatban a legnagyobb a feketekereskedelem aránya. Mértékadó elemzések alapján ez az arány nagyobb, mint a hús-, a baromfi- és tejágazatban együttvéve. Ennek aránya 40 százalék körülire becsülhető, de egyes időszakokban és termékeknél eléri az 50-60 százalékot is.
A zöldség- és gyümölcstermékeknél kedvező lehet az ÁFA 5 százalékra való csökkentése, miután a termékek mintegy fele frissen kerül a fogyasztó elé, így közvetlenül csökkenti a fogyasztói árakat, de a feldolgozott termékkörben is számottevő fogyasztói árcsökkenésre lehet számítani. Így tehát a zöldség-gyümölcs ágazatban a feketekereskedelem arányának csökkenése mellett biztos fogyasztói árcsökkenést és rövid időn belül növekvő költségvetési bevételeket eredményezne - áll a Terméktanács levelében.