A Vásárhelyi Hírekben januárban írtuk, hogy a területfejlesztésre a korábbi uniós költségvetési ciklusnál lényegesen több forrás áll rendelkezésre, a TOP 1231 milliárd forintos keretösszegével a második legnagyobb operatív program.
Ebből csaknem 30 milliárd forint áll Csongrád megye rendelkezésére, Szeged mintegy 33, Hódmezővásárhely pedig 10 milliárd forintot fordíthat fejlesztésre ebből a forrásból.
Ebből a pénzből megvalósításra váró összesen 3.5 milliárdos beruházásokat ismertetett április 19-én a hódmezővásárhelyi Városházán tartott sajtótájékoztatón Hegedűs Zoltán. Az alpolgármester elmondta, 820 milliós 3 éves program keretében 600 vásárhelyinek teremtenek munkalehetőséget úgy, hogy körülbelül 300 főt szakmai képesítéshez segítik, illetve a munkaadó bérpótlékot kaphat. Maga a program idén nyáron el is indul.
Viszont 2017 kora tavaszi indulású lesz az a 3,2 kilométeres 6 és félméter széles nagyteherbírású út megépítése, ami az Ipari Parkot segíti és az Erzsébeti utat köti össze a 47-es főúttal. Ennek összköltsége 1,8 milliárd forint.
Hegedűs Zoltán beszélt a Makót Vásárhellyel összekötő kerékpárút következő etapjának megépítéséről is. Mint mondta, a területfejlesztési operatív program finanszírozásában Marosleléig megépülhet, amelyre 700 millió forint áll rendelkezésre.
Végül arról is beszélt, hogy 180 millió forintos beruházásból az Andrássy u. 54 . szám alatti egykori mentőállomás patinás épületét újítják fel. Mint mondta, a Kagylóhéj Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálat központja, fontos intézménye a városnak. Az épület felújításával, energetikai korszerűsítésével, a munkakörülmények jelentősen javulnak. A munkálatok kezdését ez év végére tervezik.
A Vásárhely rendelkezésére álló 9,8 milliárdból eddig 3,5 milliárd felhasználása ismert. Valamennyi terv 100 százalékos támogatottságú, tehát önrészt nem kell hozzá tenni.
A Magyar Államkincstár közreműködő szervezetként vesz részt az operatív programban, a megyei igazgatóságokon külön egységek segítik a pályázatok beadását, megvalósítását és végzik el a szükséges ellenőrzéseket
A kiírást hosszú előkészítés előzte meg, a települések, önkormányzatok már korábban megalkották integrált fejlesztési programjukat, így a pályázatok elkészítése és megvalósítása gördülékenyen történhet majd.