Kultúra, oktatásMozdonyvezetés és gladiátorharc

2016. június 25., szombat
 

A címbeli két igen különböző mai és római kori foglalatosság mindegyikével meg lehetett ismerkedni Szegeden az idei Múzeumok Éjszakáján.

 

 

Fotók: VH

 

 

 

A szemfülesebbek azonban - mint képeinken is látható- a Múzeumok Éjszakája előtt egy nappal, június 24-én pénteken remekül szórakozhattak a Rendező pályaudvar tőszomszédságában a Szegedi Járműbiztosítási Igazgatóság telepén, illetve a Szegedi Fűtőházban. Az idén valamilyen oknál fogva kevésbé hirdetett - a Múzeumok Éjszakájához kapcsolódó - nyílt napon az érdeklődők több mozdonyt testközelből tekinthettek meg, a segítőkész szakik pedig még a villanymozdony tetejére is felsegítették a bátrabbakat, mindent elmagyaráztak, megmutattak. Még egy rövid mozdonyvezetésre is volt lehetőség. A Fűtőházban 1:120 méretarányú vasútmodell terepasztalokat csodálhatott meg a látogató. De lehetett hajtányozni egy nagyobb méretű kézihajtánnyal, és volt keringőzés a fordító koronggal. A kánikula miatt pedig a segítők mindenkinek készségesen osztogatták a hideg ásványvizet.

 

Szombatra sem változott az időjárás, igaz több volt a fedett helyre szervezett rendezvény, és leginkább az esti órákra. A Tisza-parti városban szombaton nyílt a Pompeji-kiállítás. Az ókori Róma világa elevenedett meg a Móra-múzeum programjain. Ezek közül a leglátványosabb a gladiátor-felvonulás volt Szeged belvárosában, a menetet ókori római ruhába öltözött tömeg kísérte. A Kultúrpalota előtt a harcosok összemérték erejüket és ügyességüket a Collegium Gladiatorium közreműködésével rendezett viadalon. A szervezők emellett ókori római divatbemutatóval, néptánccal, tűzugrással és koncerttel is várták az érdeklődőket.
A Somogyi-könyvtárban az egyébként zárt különgyűjtemények anyagából válogatott alkalmi kiállításokkal és bemutatókkal fogadták a látogatókat. A gyermekek 22 óráig játékos foglalkozásokon vehettek részt a Gyermekkönyvtárban.

A Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjében éjszakai kalandtúrára invitálták a vállalkozó kedvűeket, akiknek térkép és zseblámpa segítségével a sötétben tájékozódva kellett megtalálniuk az arborétum különböző pontján elrejtett állomáshelyeket. A helyszíneken a trópusi lepkekerthez és az idei évben kiemelt figyelmet kapó növény és állatfajokhoz kapcsolódó érdekességeket ismerhettek meg.
Az Interaktív Természetismereti Tudástárban látványos kísérletekkel, előadásokkal mutatták be a vulkánok világát, a Mediterráneum tenger állatait, valamint a térség gyógy- és fűszernövényeit.
A Fogadalmi templomban Nagy Péter kántor a Dóm kilencezer sípos orgonájához vezette el a betérőket, azok pedig, akik megmászták a templom egyik tornyának lépcsőit, az éjszakai Szeged látványában gyönyörködhettek madártávlatból.
A Reök-palotában világhírű műkincseket felidéző különleges kiállítás nyílt, a vendégek palotasétákon ismerhették meg a szecessziós épület titkait.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Lelőtte a macskát, fogházbüntetést kapott

Lelőtte a macskát, fogházbüntetést kapott

Kínában leölik és megeszik, de azt ott szabad. Nálunk macskát bántani nem szabad, a lelövéséért még dutyi is jár.   
Risztov Éva Híd

Risztov Éva Híd

Június 23-án a BKK különleges programmal kedveskedett az utazóközönségnek és tisztelgett a magyar olimpiai hősök teljesítménye előtt.
Orbán Viktor Vásárhelyen

Orbán Viktor Vásárhelyen

A rendezvény előtt egy helyi Békemenet indult a Népkerttől majd onnan érkeztek meg az országjárás helyszínéül szolgáló Bessenyei Ferenc Művelődési Központ elé.
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás

Jó tanuló, jó sportoló díjátadás

Ötvennégy egyéni- és két csapat-díjat is átadtak február 27-án a városháza dísztermében, és díjazták az év testnevelőjét és edzőjét is, valamint a legjobb női és férficsapatot.
 

És ezt már olvasta?

Földesi Zoltán magyar bajnok lett
Földesi Zoltán magyar bajnok lett A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat versenyzője a serdülő -60 kg-os kategóriában magyar bajnoki címet szerzett
 
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra
Kevés esély maradt a felsőházi rájátszásra A Dunaharaszti ellen játszotta utolsó hazai mérkőzését az NB I/B Zöld csoportjának alapszakaszában a Vásárhelyi Kosársuli. 
 
Három Bach koncert Vásárhelyen
Három Bach koncert Vásárhelyen A Szentháromság-templomban, a Református Ótemplomban és az ótemplomi gyülekezeti teremben is rendeznek Bach-koncertet márciusban.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 11. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Kapu Tibor Vásárhelyen
Kapu Tibor Vásárhelyen Március 17-én a második magyar űrhajós volt a vendége a hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskolának. Találkozott a vásárhelyi polgármesterrel is.
 
Kiállítás a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban
Kiállítás a Nagy Sándor utcai Kerámia Központban A Wartha Vince-diplomadíjat elnyerő keramikusművészek alkotásaiból nyílik kiállítás a Nemzetközi Kerámia Központban.
 
Kitüntetések 2026 - Vásárhelyen
Kitüntetések 2026 - Vásárhelyen Március 15-én díszközgyűlésen adták át Hódmezővásárhely kitüntetéseit, elismeréseit.